Posłowie sejmowej podkomisji zaproponowali w czwartek wykreślenie Polskiej Agencji Prasowej z projektu ustawy o mediach narodowych. Wniosek w tej sprawie zgłosiła wiceprzewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Iwona Śledzińska-Katarasińska (PO).

"Nie ma specjalnie takiego uzasadnienia, by łączyć te instytucje radiofonii i telewizji i Polską Agencję Prasową" - tak posłanka PO argumentowała propozycję wykreślenia PAP z art. 2 projektu ustawy. Artykuł ten wymienia instytucje mediów narodowych, którymi są: "radiofonia i telewizja oraz Polska Agencja Prasowa".

"Proszę zrobić nową ustawę o Polskiej Agencji Prasowej (...), tak jest to tak przyklejone, jak sztuczne wąsy" - tłumaczyła Śledzińska-Katarasińska.

Funkcjonowanie PAP reguluje obecnie odrębna ustawa, z 1997 roku; Agencja nie podlega Krajowej Radzie Radiofonii i Telewizji, w przeciwieństwie do publicznych telewizji i radia.

Przewodnicząca Komisji Kultury i Środków Przekazu Elżbieta Kruk (PiS) zwróciła się do członków podkomisji z pytaniem, czy zgłaszają sprzeciw wobec propozycji wykreślenia PAP z art. 2 projektu ustawy medialnej. Sprzeciw nie został zgłoszony.

W konsekwencji zmiany art. 2 projektu nastąpią zmiany w kilku innych artykułach.

Podkomisja pracuje nad tzw. dużą ustawą medialną autorstwa posłów PiS. Pakiet projektów przewidywał m.in. przekształcenie od 1 lipca PAP, TVP i PR w instytucje mediów narodowych oraz wprowadzenie nowej składki audiowizualnej w wysokości 15 zł miesięcznie pobieranej z rachunkiem za prąd.