statystyki

Prasa wciąż pozostaje w zamierzchłych czasach

autor: Sławomir Wikariak30.04.2015, 07:00
Zmorą wielu dziennikarzy jest obowiązek autoryzacji wypowiedzi.

Zmorą wielu dziennikarzy jest obowiązek autoryzacji wypowiedzi.źródło: ShutterStock

Przepisy regulujące pracę dziennikarzy mają już ponad 30 lat. Na razie nie zapowiada się, by miały się zmienić

 „Organy państwowe zgodnie z Konstytucją Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej stwarzają prasie warunki niezbędne do wykonywania jej funkcji i zadań” – tak zaczyna się art. 2 ustawy – Prawo prasowe (Dz.U. z 1984 r. nr 5, poz. 24), co chyba najlepiej obrazuje, jak bardzo nie przystaje ona do dzisiejszej rzeczywistości. Chociaż pochodząca z 1984 r. regulacja była pisana pod kątem kneblowania prasie ust, to wciąż obowiązuje. Co prawda, po zmianach ustrojowych w Polsce część przepisów (np. o cenzurze) usunięto lub zmodyfikowano, ale wiele innych w niezmienionej formie przetrwało ponad 30 lat. Przykład pierwszy z brzegu: ustawa wymaga rejestracji dzienników i czasopism w sądzie wojewódzkim, a te zastąpiono okręgowymi 16 lat temu.

– Od lat wszyscy doskonale wiedzą, że ta ustawa jest zła i wymaga gruntownego przemodelowania. Problem w tym, że ścierają się tu interesy grup, które trudno pogodzić. Mam na myśli przede wszystkim polityków, dziennikarzy i wydawców. I właśnie z powodu tego konfliktu ustawa trwa w nieznacznie tylko zmienionej formie – ocenia Dominika Bychawska-Siniarska, dyrektorka merytoryczna „Obserwatorium Wolności Mediów w Polsce” Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka.

Grzywną w internautę


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane