"Ja należę do tej klasy dziennikarzy, dla których kryzys był ważnym doświadczeniem, ale kiedy patrzę na moje życie dziennikarskie przed i po kryzysie - to teraz bardziej mi się podoba" - powiedział Rafał Woś, odbierając tegoroczną Nagrodę im. Dariusza Fikusa. Publicysta "Dziennika Gazety Prawnej" został nagrodzony za cykl wywiadów, w których desakralizuje liberalne dogmaty ekonomiczne, dominujące w polskiej debacie.

Nagrodę stanowi plakieta oraz 10 tys. zł.

W trójce nominowanych znaleźli się również: Magdalena Rigamonti za teksty publikowane we "Wprost", a dotyczące powoływania się prof. Bogdana Chazana na klauzulę sumienia, oraz Paweł Reszka za tekst "Raport z oblężonego miasta", będący relacją z objętego wojną Słowiańska.

Marta Fikus, córka Dariusza Fikusa, zwracając uwagę na ideę nagrody - honorowanie dziennikarstwa najwyższej próby - odniosła się do dwojakiego znaczenia słowa "próba": zawartość metalu szlachetnego w stopie oraz sytuacja ujawniająca czyjeś prawdziwe oblicze. Jej zdaniem, oba znaczenia doskonale pasują do finalistów nagrody.

W sumie do konkursu zgłoszono 70 tekstów. Piotr Pacewicz skrupulatnie policzył, że wśród autorów 38 procent stanowiły kobiety. Dodał, że mniej niż w poprzednich latach uwagi poświęcano polityce. Zwrócił uwagę na zanik dziennikarstwa śledczego, które zastąpiła ekspansja formy wywiadu.

Kapituła nagrody zdecydowała o przyznaniu również nagrody specjalnej, która przypadła Biance Mikołajewskiej, przez wiele lat publikującej na łamach tygodnika "Polityka", a dziś w "Gazecie Wyborczej". To właśnie ona jako pierwsza jeszcze w 2004 roku pisała o nieprawidłowościach w systemie SKOK. Jerzy Baczyński podkreślił, że jest to triumf zasłużony, ale spóźniony i przez to gorzki. Teksty Mikołajewskiej, publikowane przed laty przewidywały sytuację, którą obserwujemy dziś.

W sklad kapituły Nagrody im. Dariusza Fikusa wchodzą:
Jerzy Baczyński ("Polityka")
Bogusław Chrabota ("Rzeczpospolita")
Marcin Dzierżanowski ("Wprost")
Jadwiga Sztabińska ("Dziennik Gazeta Prawna") Paweł Siennicki ("Polska The Times") Piotr Gabryel ("Do Rzeczy") Marta Fikus (córka Dariusza Fikusa)p Marcin Lewicki (Press Club Polska) Piotr Mucharski ("Tygodnik Powszechny") Piotr Pacewicz ("Gazeta Wyborcza")