TV Trwam i TVP ABC zostaną umieszczone na mulipleksie pierwszym (MUX1) i mogą rozpocząć emisję 15 lutego, podał Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE).

"Decyzja (...) skraca okres wykorzystania przez Telewizję Polską S.A. części multipleksu pierwszego, a tym samym pośrednio skraca terminu ważności rezerwacji częstotliwości w odniesieniu do rozpowszechniania dwóch z programów telewizyjnych: 'Telewizja Polska I', 'Telewizja Polska II' lub programu regionalnego. Zgodnie z treścią decyzji, od dnia 15 lutego 2014 r. możliwe jest umieszczenie w multipleksie pierwszym dwóch nowych programów telewizyjnych, na które przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji wydał koncesje, tj. TV Trwam i TVP ABC" - czytamy w komunikacie.

Rozstrzygnięcie w przedmiotowej sprawie stanowi również rozpatrzenie skarg obywatelskich, przekazanych z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji do prezesa UKE. Dokonując zmiany decyzji rezerwacyjnej dla Telewizji Polskiej S.A., prezes UKE uwzględnił stanowiska prezentowane w tych skargach i rozwiązał problemy w nich sygnalizowane, podano również.

Ponadto prezes UKE dokonał na rzecz Fundacji Lux Veritatis rezerwacji częstotliwości z zakresu 470-862 MHz, na zasadzie współużytkowania. Fundacja od dnia 15 lutego 2014 r. uzyskuje zatem uprawnienie do rozpowszechniania na multipleksie pierwszym w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programu telewizyjnego pod nazwą "Trwam".

Natomiast Telewizja Polska S.A. na podstawie decyzji rezerwacyjnej uzyskała uprawnienie do rozpowszechniania od 15 lutego 2014 r. w sposób cyfrowy drogą rozsiewczą naziemną programu telewizyjnego pod nazwą "TVP ABC".

TVP ABC to program telewizyjny o charakterze wyspecjalizowanym dla dzieci w wieku 4-12 lat oraz ich rodziców i opiekunów, natomiast Trwam ma charakter wyspecjalizowany społeczno-religijny.