Stopklatka TV i Telewizja Trwam chcą 15 lutego zacząć nadawanie na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. TVP: Wpuścimy tylko TV Trwam.
Nie kończą się spory dotyczące uruchomienia nowych kanałów na pierwszym multipleksie naziemnej telewizji cyfrowej. Wprawdzie TVP porozumiała się z Fundacją Lux Veritatis i zamierza 15 lutego uwolnić na rzecz TV Trwam jedno z trzech miejsc na MUX-1, ale nie zgadza się, aby w tym samym czasie pojawił się tam nowy kanał filmowy Stopklatka TV.
– Fundacja Lux Veritatis zgłosiła potrzeby już dawno. Stopklatka TV uczyniła to dopiero w połowie stycznia tego roku. Ponadto przedstawiciele tego kanału nie stawili się w Urzędzie Komunikacji Elektronicznej na spotkaniu, na którym dyskutowaliśmy o wcześniejszym uwolnieniu miejsc na MUX-1 – mówi Juliusz Braun, prezes TVP. Dlatego publiczny nadawca na razie jest skłonny zwolnić tylko jedno miejsce na multipleksie. Zgodnie z decyzją rezerwacyjną TVP ma prawo nadawać na MUX-1 do 27 kwietnia 2014 r. Po tym terminie musi przenieść programy TVP 1 HD oraz TVP Info na dedykowany dla niej MUX-3. Prezes Braun deklaruje, że jeśli Stopklatka TV zwróci się do UKE z wnioskiem o zgodę na wcześniejsze nadawanie, TVP jest skłonna na to przystać, ale nie w każdym terminie. Najwcześniej byłoby to możliwe w drugiej połowie marca lub na przełomie marca i kwietnia.
Stopklatka TV nie składa broni. – Walczymy, by TVP wpuściła nas na MUX-1 15 lutego. Każdy miesiąc opóźnienia to dla nas 2 mln zł straty – ocenia Bogdan Kisielewski, członek zarządu spółki Kino Polska, która wspólnie z Agorą uruchamia nowy kanał filmowy. Dodaje, że jeszcze we wtorek będzie o tym rozmawiał z przedstawicielami UKE.
Czy UKE przychyli się do wniosku Stopklatki i w tej samej decyzji rezerwacyjnej nakaże TVP zwolnienie dwóch miejsc na MUX-1? To mało prawdopodobne, bo taką decyzję mogłaby zaskarżyć TVP (czego nie wyklucza prezes Braun), a wtedy procedura odwoławcza trwałaby wiele miesięcy, a nawet lat. Po drugie, w obronie TV Trwam do UKE wysłało skargi obywatelskie prawie 100 tys. osób. Stopklatka nie ma takiego poparcia. Po trzecie, nie jest jeszcze gotowy program edukacyjny Fokus TV, który ma zająć ostatnie wolne miejsce. Po przeniesieniu na MUX-3 TVP 1 HD zostałby jeden wolny kanał, za który ktoś by musiał zapłacić nadającemu sygnał Emitelowi i UKE.
TVP wychodząc z MUX-1, musiałaby zrezygnować z nadawania części programów. Na trzecim multipleksie mieści się osiem programów nadawanych w standardowej rozdzielczości. TVP chce jednak, by widzowie mieli dostęp do głównych programów TVP 1 i TVP 2 w wersji HD. W ten sposób zagospodaruje cztery kanały. Pozostałe zajmą: TVP Info, programy regionalne, TVP Kultura i TVP Historia. Od 15 lutego nie będzie miejsca dla TVP Polonia i TVP Rozrywka. Spółka próbuje temu zaradzić, testując technologię pozwalającą na większą kompresję sygnału.
Jest jeszcze jeden powód, dla którego TVP nie śpieszy się z opuszczeniem MUX-1. – Stopklatka i Fokus TV sięgną w tym roku po ok. 2 proc. udziału w czasie oglądania TV, a powalczą o nie z obecnymi już na multipleksach kanałami. W segmencie bezpłatnej telewizji zaostrzy się więc walka konkurencyjna, a od profilu nowych kanałów będzie zależało, komu zabiorą widzów i pieniądze z reklam – mówi Joanna Nowakowska z agencji reklamy obsługującej programy tematyczne. Dodaje, że TV Trwam, niezależnie od wyników oglądalności, raczej nie zmieni układu sił na rynku reklamowym. – Od lat stroni on od tak mocno sprofilowanych światopoglądowo mediów – podkreśla Nowakowska.