Netia ma stawać się coraz bardziej telewizyjna i intensyfikować modernizację sieci, poinformował prezes operatora Mirosław Godlewski. Wzmożone inwestycje pozostaną bez wpływu na poziom zapowiadanej dywidendy.

"Widzimy, że telewizja bardzo dobrze się sprzedaje i wiążemy z tym rosnące nadzieje na przyszłość. Chcemy kontynuować rozwój usługi TV poprzez uatrakcyjnianie platformy oraz modernizację naszej sieci do standardu NGA. Modernizacja sieci wzmocni również nasz segment biznesowy. Przyspieszenie inwestycji odbędzie się bez wpływu na dywidendę. Mamy niskie zadłużenie i gotówkę do dyspozycji" - powiedział Godlewski podczas konferencji prasowej.

W jego ocenie, chociażby rozwój "smoothstreamingu" powinien doprowadzić do wzrostu ARPU (przychód na klienta) na usługach telewizyjnych. Tymczasem modernizacja sieci ma pozwolić na oferowanie usług "triple play", co w ocenie firmy powinno przełożyć się na wzrost utrzymania klientów oraz zdobywanie nowych. Według informacji zarządu, obecnie 30% sieci jest modernizowane.

Dług netto Netii wynosi obecnie 0,58x prognozowana EBITDA na 2013, co pozwala zarządowi podtrzymać plan wypłaty dywidendy na poziomie 42 gr na akcję bez założenia przeprowadzenia akwizycji.

Reklama

"Interesujące nas podmioty to te, które pasują do nas, a więc działające na własnej sieci, czy posiadające klientów biznesowych. Obecnie nie toczy się żaden proces" - ocenił prezes Netii.

Wskazał, że proces integracji sieci po przejęciu spółek Crowley i Dialog dał skumulowane synergie kosztowe na poziomie 183 mln zł i 40 mln zł na poziomie inwestycyjnym.

"W kwestii bazy klienckiej po Aster mamy opracowaną definicję produktu, wybranego dostawcę usług węzłów, a przekazywanie sieci do Netii jest zaawansowane w 40%. Komercyjną sprzedaż usług planujemy w I kw. 2014" - poinformował prezes Netii.

Netia S.A. to największy niezależny operator usług telefonii stacjonarnej w Polsce, a także dostawca usług dostępu do internetu.