statystyki

Juliusz Braun: Nie mam siły oglądać TVP. Nie płacą mi aż tyle [WYWIAD]

autor: Magdalena Rigamonti06.03.2020, 07:22; Aktualizacja: 06.03.2020, 08:02
Juliusz Braun od 2016 r. członek Rady Mediów Narodowych, w latach 2011–2015 prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 1999–2003 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizji

Juliusz Braun od 2016 r. członek Rady Mediów Narodowych, w latach 2011–2015 prezes zarządu Telewizji Polskiej, w latach 1999–2003 przewodniczący Krajowej Rady Radiofonii i Telewizjiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Maksymilian Rigamonti

Pieniądze są znakiem, że Kurski może wszystko. To jak uzależnienie od narkotyków. Wiadomo, że diler przyjdzie i będzie kolejna działka – mówi Juliusz Braun.

psav linki wyróżnione

Odwołacie Jacka Kurskiego?

Kto?

Pan. I pana koledzy z Rady Mediów Narodowych.

Mam tylko jeden głos w RMN.

Kto zastąpi Kurskiego? Daniel Obajtek, obecny prezes Orlenu?

Słyszałem plotki. Kurski jest tak cenny dla całej koncepcji propagandowej PiS, że nie wyobrażam sobie, by zdjęli go ze stanowiska prezesa telewizji publicznej. Cenny, bo wykona każde polecenie. Nie, wróć, on zrobi nawet więcej, niż się od niego oczekuje. Wymyśli, wykreuje.

To dlaczego prezydent Andrzej Duda miał żądać jego odwołania?

Parę razy Kurski fatalnie potraktował prezydenta.

Jacek Kurski już go szantażuje.

Magazyn DGP 6.03.2020

Magazyn DGP 6.03.2020

źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Tak, zwolnieniami grupowymi. Mówi, że jeśli nie dostanie 2 mld zł na TVP, to będzie zwalniał ludzi. Ma problem, bo przez cztery lata przeputał parę miliardów, a teraz straszy niewypłacalnością firmy i zwolnieniami grupowymi. Jest jedna rzecz, którą katuję się bardziej niż oglądaniem TVP – to czytanie portalu wPolityce.pl. Jeden z braci Karnowskich napisał tam – słusznie zresztą – że gdyby nie telewizja publiczna, to dawno nie byłoby rządu PiS. A sam Kurski w wywiadzie wyjaśniał, że jeśli chce się oceniać pluralizm w mediach, to nie można brać pod uwagę wyłącznie mediów publicznych, tylko cały rynek medialny – który, jak dodał, TVP musi równoważyć. Czyli de facto przyznał, że robi pisowską telewizję.

RMN może powoływać i odwoływać władze mediów narodowych.

Ale trzy głosy w radzie mają ludzie prezesa Jarosława Kaczyńskiego. Oczywiście, gdyby chcieli odwołać Kurskiego, to zawsze mogą liczyć na mnie. Jednak, jak pokazuje praktyka, nie jest to takie proste. Raz już przecież ogłosili, że zdejmują go ze stanowiska. To był sierpień 2016 r. Szybko się jednak okazało się, że mieli co innego na myśli. Teraz już nikt z nich się tak nie zbiesi, by bez zgody Kaczyńskiego odwoływać Kurskiego. Rada Mediów Narodowych to instytucja fasadowa, choć nie wiedziałem, że aż tak bardzo.

Ostatnio RMN odwołała prezesa Polskiego Radia.

Uważa pani, że to była niezależna decyzja Krzysztofa Czabańskiego, Elżbiety Kruk i Joanny Lichockiej?

Pan jest na tych posiedzeniach.

Na tym wyjątkowo nie byłem, ale czytałem protokół. Było tak: Czabański proponuje, żeby odwołać prezesa Polskiego Radia, Grzegorz Podżorny, jeden z pięciu członków rady, mówi, że warto byłoby go zaprosić i wysłuchać. Okazuje się, że nie ma takiej potrzeby. Prezesa odwołano, prezesa powołano. Chwila i zrobione. Kiedyś były zachowywane przynajmniej jakieś procedury, teraz już nie ma nawet pozorów.

To po co pan jest w Radzie Mediów Narodowych?

Też sobie zadaję to pytanie. Kiedy radę tworzono, było wiadomo, że będzie to ciało polityczne. Klub PO, który mnie rekomendował, rozważał bojkot. Jednak uznano, że lepiej mieć kogoś w środku, co daje możliwość zabierania głosu, pozwala na dostęp do informacji. Choć powiem szczerze, że dostęp do tego, co się dzieje w RMN, jest dla mnie, powiedziałbym, średni.

Czabański, Kruk i Lichocka szepczą przy panu?

Na ogół zbierają się w trójkę w pokoju. I jak już się zaczyna posiedzenie RMN, to ważne sprawy mają uzgodnione.

Pan tam naprawdę jest po nic.

Wiele osób mi tłumaczy, że jednak trzeba tam być, że coś to daje. Choć czasem się śmieję, że to, iż jestem członkiem RMN, pozwala mi przynajmniej parkować na sejmowym parkingu.

Spotyka się pan tam ze swoim bratankiem, posłem Grzegorzem Braunem z Konfederacji?

Nie, ponieważ ja w zasadzie w Sejmie nie bywam. Poza tym od dawna jest między nami mocny dystans. Teraz relacje są zerowe. Nie widziałem go od co najmniej dwóch, a może i trzech lat. Przyjąłem też zasadę, że nie wypowiadam się na jego temat. Trudno, o sprawach rodziny rozmawiał nie będę. Możemy mówić o mediach publicznych, o Radzie Mediów Narodowych.

Nie liczą się z panem w RMN.

Muszą mnie od czasu do czasu wysłuchać. I na tym się kończy. Większość głosowań, poza porządkowymi, wygląda tak: trzy za lub przeciw, jeden – mój – odwrotnie i na ogół jeden wstrzymujący Podżornego.

Z Krzysztofem Czabańskim zna się pan od lat.

Myślę, że RMN została wymyślona po to, by mógł on pełnić eksponowaną funkcję. Jesteśmy nawet po imieniu. Nasze kontakty są poprawne, choć niepozbawione złośliwości. Joanny Lichockiej nie znałem wcześniej.

A to nie pan ją zwolnił z TVP?

Nie. Gdy trafiłem na Woronicza, już tam nie pracowała. Nie tak dawno przeglądałem jakieś papiery, z których wynikało, że bywała gościem w programach telewizji publicznej, kiedy ja byłem prezesem.

Wnioskował pan, żeby ją odwołać za gest, jaki pokazała w Sejmie?

Joanna Lichocka jest nieodwoływalna. Ustawa tego nie przewiduje – członek RMN może sam zrezygnować.


Pozostało 77% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • xyz(2020-03-06 13:18) Zgłoś naruszenie 1110

  Pan Braun prezes TVP do sierpnia 2015 roku. Proszę podać swoich wybitnych niezależnych bezstronnych dziennikarzy.Jeśli Pan bądż autorka wywiadu o nich zapomnieli to przypominam. Pan Lis, Kraśko Pani Tadla. Polecam wywiad z 04 maja 2015 r na kilka dni przed wyborami prezydenckimi z kandydatem Dudą, który przeprowadziła Pani Tadla. Całkowity brak obiektywizmu. profesjonalizmu bezstronności. Taka była telewizja publiczna, którą Pan kierował.

  Odpowiedz
 • Kuba(2020-03-06 14:24) Zgłoś naruszenie 912

  TVP pod wodzą PanaKurskuego znacznie się poprawiła a pieniądze te powinien zwrócić Tusk dożywotnia praca w Obozie Pracy za namawianie do niepłacenia abonamentu.

  Odpowiedz
 • Zygfryd(2020-03-06 16:25) Zgłoś naruszenie 96

  Kolejny Janusz - wszystkie rozumy zjadł, niedorajda, POkaż teraz swoją wartość rynkową! ! Kto Cię teraz zatrudni ? Łatwo się brało kasę z budżetu , załóż specjaliści własną działalność i pokaż co POtrafisz .

  Odpowiedz
 • ela(2020-03-07 08:07) Zgłoś naruszenie 710

  Szanowny p .Braun i po co się tak użalać ? Teraz TVP jest na wysokim poziomie,przynajmniej wiem za co płacę abonament.

  Odpowiedz
 • anioł(2020-03-07 15:29) Zgłoś naruszenie 53

  Obywatel świata koniecznie powinien oglądać TYLKO TVN . TVP jest niegodna Jego spojrzenia ...

  Odpowiedz
 • Polak(2020-03-07 23:17) Zgłoś naruszenie 43

  Jedź chłopie za Ural małpy straszyć

  Odpowiedz
 • o(2020-03-08 09:35) Zgłoś naruszenie 32

  jak był prezesem to brał kupę kasy no to teraz jest mu mało, a jak była TVP i jego dziennikarze, to wszyscy pamiętamy, mówili irobili to co im do ucha przekazywano

  Odpowiedz
 • Bert(2020-03-08 19:17) Zgłoś naruszenie 21

  to oglądaj TVN arbitrze elegancji !

  Odpowiedz
 • anna(2020-03-06 18:44) Zgłoś naruszenie 24

  A z innych stacji dziennikarzy też zwolni

  Odpowiedz
 • kos(2020-03-08 11:43) Zgłoś naruszenie 21

  nareszcie mamy w czym wybierać POKO krzyczało wolne media!wolne media! a teraz p.Braunowi wszystko się nie podoba.-zenada macie TVN to sobie oglądajcie.amen

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane