Cyberprzestępcy aktywnie wykorzystują nowe odcinki popularnych seriali telewizyjnych w celu rozprzestrzeniania szkodliwego oprogramowania - tak wynika z badania przeprowadzonego przez Kaspersky Lab. Największym zainteresowaniem wśród atakujących cieszą się takie tytuły jak "Gra o tron", "The Walking Dead" oraz "Arrow".

Seriale telewizyjne stanowią jedną z najpopularniejszych i najbardziej uniwersalnych form rozrywki, jednak w erze streamingu online oraz innych metod cyfrowej dystrybucji często są przedmiotem naruszenia praw autorskich. W wielu regionach można mieć do nich dostęp za pośrednictwem nielegalnych kanałów, takich jak strony z torrentami. W przeciwieństwie do legalnych źródeł serwisy takie mogą wysłać użytkownikowi plik, który wygląda jak odcinek serialu, w rzeczywistości jednak jest szkodliwym programem wykorzystującym chwytliwą nazwę.

Biorąc pod uwagę, jak łatwo seriale telewizyjne pobierane z nieoficjalnych źródeł mogą zostać zastąpione wersjami zawierającymi szkodliwe oprogramowanie, badacze z Kaspersky Lab przyjrzeli się bliżej takim zainfekowanym plikom, które pojawiły się w 2017 i 2018 r. W obu badanych latach na pierwszym miejscu znalazł się serial "Gra o tron". W 2018 roku wiązało się z nim 17% wszystkich zainfekowanych, nielegalnie skopiowanych treści oraz 20 934 atakowanych użytkowników. Tuż za nim uplasowały się seriale "The Walking Dead" oraz "Arrow" (odpowiednio 18 794 oraz 12 163 atakowanych użytkowników). Warto zauważyć, że w 2018 r. nie wypuszczono żadnych nowych odcinków "Gry o tron", podczas gdy pozostałym serialom towarzyszyły szeroko nagłaśniane kampanie promocyjne.

W każdym zaobserwowanym przypadku osoby rozprzestrzeniające szkodliwe oprogramowanie wybierały pierwszy i ostatni odcinek każdego sezonu. Na przykład w przypadku serialu "Gra o tron" najaktywniej wykorzystywanym odcinkiem sezonu pierwszego był odcinek 1 pt. "Nadchodzi zima".

Więcej na www.kaspersky.pl