statystyki

Żadnych ruchów w sprawie RUCH-u po dyskusji w Sejmie

autor: Elżbieta Rutkowska27.09.2018, 07:48; Aktualizacja: 27.09.2018, 08:29
prasa, media, gazety

Jeśli nic się nie zmieni, to sprzedaż gazet w RUCH-u będzie możliwa jeszcze tylko przez trzy tygodnie – stwierdził Zbigniew Benbenekźródło: ShutterStock

Gorąca wymiana zdań posłów i uczestników rynku prasy trwała dwie godziny, ale nie przyniosła konkretnych rozwiązań.

Jeśli nic się nie zmieni, to sprzedaż gazet w RUCH-u będzie możliwa jeszcze tylko przez trzy tygodnie – stwierdził Zbigniew Benbenek, przewodniczący rady nadzorczej Grupy ZPR Media i wiceprezes Izby Wydawców Prasy (IWP) na wczorajszym posiedzeniu sejmowej komisji kultury i środków przekazu. Według niego tylko na tyle wystarczy zadłużonemu kolporterowi środków na zaliczki dla wydawców. – RUCH zadłuża się od dwóch lat. Są to już setki milionów złotych. Nie tylko nie jest w stanie spłacać wierzytelności, ale też przynosi permanentną stratę – mówił Benbenek.

Na koniec 2017 r. zobowiązania krótkoterminowe tego kolportera wynosiły 551,1 mln zł, a zadłużenie wobec Alior Banku 82,2 mln zł. Jak pisaliśmy w DGP („Ruch pod ścianą”), w ciągu siedmiu lat przychody spółki spadły o dwie trzecie, do 1,34 mld zł w ubiegłym roku; przy czym sprzedaż prasy stanowi 45 proc. obrotów. Z szacunków Izby Wydawców Prasy wynika, że jej udział w rynku dystrybucji prasy wynosił w zeszłym roku 29,5 proc. Liderem był Kolporter (51,6 proc.), a trzecie miejsce zajął Garmond Press (13,4 proc.).

RUCH od miesięcy nie płacił wydawcom za dystrybuowane tytuły. Notowana na giełdzie Agora poinformowała, że w I półroczu tego roku jej przeterminowane, zagrożone prawdopodobieństwem nieściągalności należności od RUCH-u wyniosły 16,3 mln zł. Z kolei rzeczniczka Grupy ZPR Media Monika Polewska mówiła „Wiadomościom” TVP 1, że RUCH zalega wydawcy ok. 10 mln zł. Dlatego na początku września część gazet – w tym „Gazeta Wyborcza”, „Super Express”, DGP – na pewien czas zniknęła z kiosków R uch- u.


Pozostało jeszcze 63% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane