statystyki

Łatwiej walczyć z wiatrakami niż z reklamami alkoholu

autor: Klara Klinger, Patrycja Otto17.09.2018, 07:16; Aktualizacja: 17.09.2018, 08:08
piwo w beczce, alkohol

Reklama piwa, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nie może wywoływać skojarzeń m.in. z atrakcyjnością seksualną oraz relaksem lub wypoczynkiem.źródło: ShutterStock

Prokuratura nie reaguje na wódkę wylewającą się z kolorowych czasopism , a nawet dziecko może kupić piwo bezalkoholowe.

Mimo że polskie przepisy pozwalają jedynie na reklamę piwa, i to po spełnieniu konkretnych kryteriów, z 70 skarg w sprawie łamania zakazu promocji alkoholu, skierowanych przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alko holowych do prokuratur, tylko trzy zakończyły się ukaraniem sprawcy. W jednym z kolorowych tygodników ukazała się reklama cydru. Prokurator umorzył sprawę, nie znajdując znamion czynu zabronionego. W uzasadnieniu napisał, że pracownik tygodnika wytłumaczył, iż „reklama napoju o zawartości 4,5 proc. alkoholu nie jest zakazana, bo dotyczy trunku słabszego niż piwo, które można reklamować”. Do tego została zamieszczona „w celu wspierania rodzimego rolnictwa, jako odpowiedź na rosyjskie embarga na polskie jabłka”. Takie sytuacje, zdaniem PARPA, są nagminne.

Reklama piwa, zgodnie z ustawą o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, nie może wywoływać skojarzeń m.in. z atrakcyjnością seksualną oraz relaksem lub wypoczynkiem. Kiedy jednak PARPA zaskarżyła kampanię Warki Radler – która odbywała się pod hasłem „ta pełna lekkości i wakacyjnego luzu historia sprawi, że każdy poczuje się beztrosko i przekona się, jak smakuje lato z Warką Radler”, prokuratura tłumaczyła, że w reklamie „wypoczynek i relaks nie są konsekwencją spożywanego piwa, a są związane z… udanymi wakacjami. Sprawę umorzyła.

Jakie sprawy zakończyły się karami? Paradoksalnie wcale nie te dotyczące promocji w telewizji czy radiu, tylko na profilach facebookowych. Najdotkliwszą karę otrzymał administrator profilu klubokawiarni w Iławie, gdzie de facto reklamowano whisky. W 2015 r. nałożono na niego 10 tys. zł grzywny. Na inny profil za reklamowanie wódki nałożono karę w postaci… zakazu reklamy.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

  • Cześć (2018-09-17 10:50) Zgłoś naruszenie 10

    Apteka, drogeria, banki i operatorzy to wszystko co widzę w tv. Pomijając papkę najniższego sortuj która ma tylko uposledzac bardziej ludzi. Wartościowe treści? Pewnie, wtorek 10 rano lub czwartek 23... Dlatego już tv nie mam. Szkoda życia.

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • ulka(2018-09-17 08:55) Zgłoś naruszenie 01

    A gdzie w tv te reklamy alkoholu? Ja widzę samą aptekę..

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane