statystyki

Zmiany w prawie prasowym: Nie ma już kary za publikację dokładnego cytatu bez autoryzacji

autor: Sławomir Wikariak12.12.2017, 18:00
prasa, media, gazety

Za brak autoryzacji, co do zasady, wciąż mają grozić kary, ale łagodniejsze niż dotychczasźródło: ShutterStock

Od dzisiaj dziennikarz, który opublikuje czyjąś wypowiedź bez autoryzacji, nie będzie już karany. Pod jednym warunkiem – wypowiedź musi być identyczna z tym, co powiedział rozmówca.

Wchodząca w życie nowelizacja ustawy – Prawo prasowe (Dz.U. z 2017 r. poz. 2173) utrzymuje obowiązek autoryzacji wypowiedzi cytowanych przez dziennikarzy. Jednocześnie jednak wprowadza w tym zakresie ułatwienia.

Przede wszystkim nowe przepisy wyznaczają cytowanemu rozmówcy sztywne terminy na odpowiedź – 6 godzin w przypadku wypowiedzi dla dziennika lub 24 godziny w przypadku czasopism. Dotąd zdarzało się, że niektóre osoby nawet całymi tygodniami nie autoryzowały swych wypowiedzi, co w praktyce oznaczało, że nigdy się nie ukażą. Od dzisiaj, jeśli ktoś nie zrobi tego w wyznaczonym przez ustawę czasie lub też wprost odmówi autoryzacji, dziennikarz będzie mógł opublikować jego słowa.


Pozostało jeszcze 72% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie

Polecane