Bolesławieckie Zakłady Materiałów Ogniotrwałych, czołowy polski producent komponentów przeznaczonych do wysokowydajnych urządzeń dla przemysłu energetycznego, skutecznie stawia czoła decyzjom, uderzającym w gospodarkę z powodu pandemii koronawirusa. Przedsiębiorstwo mocno oparte o wdrożone systemy, uruchamia programy zarządzania zmianami w organizacji i dywersyfikuje swoją ofertę, stawiając np. na branżę wyrobów ceramicznych, ekobudownictwo, czy producentów ekologicznych spalarni odpadów.

Ugruntowanym na rynku Bolesławieckim Zakładom Materiałów Ogniotrwałych minęła 75. rocznica istnienia. Początki firmy sięgają 1945 r., kiedy na tzw. Ziemiach Odzyskanych na Dolnym Śląsku, z kilku poniemieckich zakładów ceramicznych i górniczych powstało nowe, polskie przedsiębiorstwo, specjalizujące się w produkcji mas ogniotrwałych dla przemysłu odlewniczego, w oparciu o własne złoża surowców (kwarcyty, gliny). Na przestrzeni dekad w BZMO uruchamiano kolejne wydziały, poszerzając zakres działalności m.in. o produkcję materiałów szamotowych, cegieł klinkierowych, betonów ogniotrwałych i żaroodpornych (jako pierwsza firma w Polsce). W 2002 r. rozpoczął się, zakończony sukcesem, proces prywatyzacji, restrukturyzacji i modernizacji przedsiębiorstwa. W 2006 r. uruchomiono zakład przeróbczy iłów ceramicznych jasnowypalających się.

BZMO intensyfikuje swoje działania właśnie w zakresie oferty dla branży ceramicznej, zwłaszcza producentów płytek. Opracowano technologię wzbogacania surowca bez dodatku środków chemicznych, dzięki czemu otrzymywany jest materiał o naturalnym składzie i właściwościach. Białowypalająca się glina ceramiczna jest wysoko ceniona na rynku, a stosuje się ją do produkcji ceramiki sanitarnej, płytek czy wyrobów z kamionki.

Obecna całkowita wydajność produkcyjna BZMO wynosi ok. 150 ton różnego typu prefabrykatów miesięcznie. – Jak na niedużą firmę, jesteśmy polskim liderem produkcji glinokrzemianowych materiałów ogniotrwałych. Za strukturą naszego przedsiębiorstwa kryje się sporo atutów i stawia nas to poza konkurencją na rynku – zaznacza Karolina Świdkiewicz, Prezes Zarządu Bolesławieckich Zakładów Materiałów Ogniotrwałych Sp. z o.o., i dodaje: – Wygrywamy szybkością podejmowanych decyzji, wyjątkową elastycznością i możliwością realizacji nawet niewielkich partii prefabrykatów o wysokich parametrach jakościowych, zamówień dedykowanych, których duże przedsiębiorstwa się nie podejmują.

Dzisiejsza oferta BZMO obejmuje ok. 200 gatunków betonów, zapraw oraz prefabrykatów w dowolnym kształcie, które są odporne na różnego rodzaju procesy mechaniczne, termiczne i chemiczne, jakie zachodzą w urządzeniach cieplnych. Głównymi odbiorcami pozostają więc przedsiębiorstwa sektora elektrociepłowniczego i energetycznego, branży ceramicznej, cementowej i koksowniczej, a także odlewnie żeliwa, huty stali, żelaza i metali nieżelaznych.

Gwarancją wysokiej jakości wyrobów jest zastosowanie wyłącznie oryginalnych surowców, w produkcji nie używa się zamienników, odpadów czy materiałów poeksploatacyjnych. Kontrolę parametrów jakościowych zapewnia własne laboratorium przedsiębiorstwa.

Duże znaczenie w zakresie jakości produktów ma wykwalifikowana kadra.Mamy zespół, który tworzą wieloletni, doświadczeni pracownicy, a także ludzie młodzi, z niebanalnymi pomysłami i entuzjazmem. W firmie panuje swobodna, rodzinna atmosfera, wszyscy się znają, wspierają, dzięki czemu panuje dobry klimat do efektywnej pracy – podkreśla prezes Karolina Świdkiewicz.

BZMO nieustannie szuka możliwości rozwoju poprzez zagospodarowanie kolejnych segmentów rynku, np. ekologicznego budownictwa. Glina CWW Zakładów z Bolesławca, to zyskujący na popularności, naturalny budulec o fantastycznych parametrach, który wytwarza we wnętrzu budynku zdrowy klimat, reguluje wilgotność, redukuje przykre zapachy i absorbuje szkodliwe substancje, przeciwdziała zagrzybieniu, doskonale magazynuje ciepło, ma właściwości konserwujące drewno. – Umacniamy się także w sektorze producentów ekologicznych spalarni odpadów. Rośnie zapotrzebowanie na materiały pracujące w agresywnym środowisku, zapewniające efektywny proces spalania. Unikalny beton przeznaczony do budowy pieców, to nasza najnowsza oferta w tym zakresie. Pracuje w kotłach na biomasę, spalarniach odpadów poubojowych, medycznych i niebezpiecznych o różnorodnym składzie. Materiał jest uniwersalny i odporny na wiele czynników. Ofertą tą zainteresowani są także producenci urządzeń dla branży funeralnej, wykorzystywanych w technologii spopielania zwłok – wymienia prezes Karolina Świdkiewicz.

BZMO umacnia się także w sektorze hut miedzi, oferując innowacyjny beton odporny na ten metal w stanie ciekłym (1100-1200 st. C).
– W dalszej perspektywie planujemy rozpoczęcie produkcji materiałów magnezytowych. Będzie się to wiązało z inwestycjami w nową, skomplikowaną linię technologiczną, ale zapotrzebowanie na ten materiał jest duże i stale rośnie – mówi K. Świdkiewicz.

Materiały prasowe

Jacek Majewski