Eksperci TotalMoney.pl przeanalizowali sytuację na rynku kredytów hipotecznych w I kwartale bieżącego roku. Czy było lepiej niż w analogicznym okresie 2014 roku? Czy zainteresowanie hipotekami wzrosło? Sprawdź.

Z danych Związku Banków Polskich (ZBP) wynika, że wartość kredytów hipotecznych udzielonych w 2014 roku wyniosła 36,8 mld zł, przy liczbie 172 tys. zawartych umów kredytowych. Stan zadłużenia z tytułu hipotek na koniec I kwartału 2015 roku oszacowano na 365,036 mln zł. Widać tu wzrost o 4,19% do poprzedniego kwartału, kiedy to był on mniejszy o całe 14,862 mld zł. Kwartalny raport AMRON – SARFiN nie przyniósł pozytywnych wiadomości dotyczących hipotek. Na rynku kredytów mieszkaniowych nadal nie widać poprawy, wręcz przeciwnie – wciąż spada popyt na te produkty. W I kwartale bieżącego roku banki udzieliły finansowania na nieruchomości na łączną kwotę 8,98 mld zł. Liczba kredytów zawartych w trzech pierwszych miesiącach 2015 roku wyniosła 42,1 tys. zł. Jakie mogą być przyczyny spadku liczby udzielanych kredytów? Czy czeka nas kryzys na rynku hipotecznym?
Wyszukiwarka kredytów hipotecznych. Porównaj kredyty w różnych bankach.

Sezonowość

Według danych z raportu AMRON-SARFiN, liczba nowych umów kredytów mieszkaniowych zawartych w I kwartale bieżącego roku zmniejszyła się o 1,92% w porównaniu do IV kwartału 2014 roku. Mimo że jest to trzeci kwartał z rzędu, w którym to banki udzieliły mniej hipotek w stosunku do poprzedniego okresu, można zauważyć minimalny wzrost (0,5%) w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego. Wpływ na to ma przede wszystkim sezonowość - w pierwszych kwartałach roku zauważalna jest niższa akcja kredytowa. Trend spadkowy trwa nieprzerwanie od połowy 2011 roku. Liczba mieszkań oddanych do użytku w pierwszych trzech miesiącach tego roku spadła o 26% w porównaniu z ostatnim kwartałem roku ubiegłego. W stosunku do analogicznego okresu 2014 roku, w I kwartale 2015 roku nastąpił dość duży i zauważalny spadek lokali mieszkalnych oddanych do użytkowania – aż o 11%.

Rynek kredytów / Inne

Większy wkład własny i WIBOR

Od 1 stycznia 2015 r. klienci ubiegający się o kredyt hipoteczny zobowiązani są do posiadania wkładu własnego w wysokości 10% wartości nieruchomości. Dwukrotnie wyższy limit wkładu własnego wcale nie jest główną przyczyną spadku zainteresowania Polaków hipotekami. Warto zwrócić uwagę na WIBOR. To dzięki niemu akcje kredytowe w I kwartale 2015 roku nie spadły znacząco. Porównując, w ostatnich trzech miesiącach ubiegłego roku poziom stóp referencyjnych wynosił ok. 2,2%, by na początku bieżącego roku spaść o 0,3 p.p. Spadek oprocentowania mógł być więc zachętą do skorzystania z tańszych kredytów hipotecznych, zakupu nowego lokum lub wymiany obecnego na większe, nowsze czy ładniejsze. Nie zachęciło to jednak Polaków do wzięcia kredytu mieszkaniowego w ostatnich kilku miesiącach.

Zainteresowanie rządowym programem pomocy Mieszkanie dla Młodych w I kwartale 2015 roku wzrosło. To właśnie w marcu bieżącego roku została zaakceptowana rekordowa liczba wniosków (1 973) opiewających na kwotę 46,76 mln zł. Łączna kwota wszystkich zaakceptowanych wniosków w trzech pierwszych miesiącach 2015 roku wyniosła 105,9 mln zł i była o 0,7% większa w porównaniu do poprzedniego kwartału. Liczba zaakceptowanych wniosków o dofinansowanie była tylko o jeden wniosek mniejsza niż w IV kwartale 2014 roku i wyniosła 4 481. Liczba ta więc zasadniczo nie zmieniła się.

Kupujesz mieszkanie, budujesz dom? Tutaj znajdziesz najlepsze kredyty!

Demografia

Wpływ na nieciekawą sytuację rynku hipotecznego z pewnością ma także działanie czynników demograficznych. Trudności ze znalezieniem pracy i niskie wynagrodzenie sprawiają, że dwudziestolatków zwyczajnie nie stać na zakup własnych „czterech kątów”. Zmuszeni są więc oni wynajmować mieszkania lub nawet pojedyncze pokoje, które w wielkich miastach i tak kosztują niemało. Druga grupa młodych Polaków decyduje się nawet na emigrację, co również ujemnie wpływa na rynek mieszkaniowy w naszym kraju. Ludzie starsi, posiadający rodzinę oraz zamożni mają już swoje własne domy czy mieszkania więc kredyt hipoteczny nie będzie już im raczej potrzebny…
Nawet niższe poziomy oprocentowania i malejące marże nie zachęciły klientów do zaciągania kredytów hipotecznych. I kwartał 2015 r. to już trzeci kwartał z rzędu, w którym banki udzieliły mniejszej liczby finansowania w stosunku do poprzedniego okresu. Można jednak zauważyć niewielki wzrost – o całe 0,5% - w porównaniu do I kwartału 2014 r. Biorąc pod uwagę wyższy wkład własny (15% ceny nieruchomości), który obowiązywać będzie od początku przyszłego roku, raczej nie możemy liczyć na przełom na rynku hipotek.