Sąd Okręgowy w Gdańsku wydał w piątek postanowienie o przyjęciu do rozpoznania w postępowaniu grupowym pozwu kredytobiorców frankowych przeciwko BPH S.A .- poinformował PAP pełnomocnik grupy ok. 700 kredytobiorców Mariusz Korpalski.

To już drugi przyjęty w tym tygodniu do rozpatrzenia pozew grupowy frankowiczów.

"Takie decyzje sądów powinny być standardem, ale do tej pory sądy odmawiały przyjmowania pozwów grupowych, twierdząc, że każda sprawa jest inna. Dlatego tym się zajęliśmy" - powiedział PAP mec. Korpalski.

Dodał, że pełnomocnicy frankowiczów podejmowali próby rozmów z bankiem BPH przed złożeniem pozwu, ale "bank najwyraźniej uznał, że proces mu się bardziej opłaci".

"Nie komentujemy sprawy. W pierwszej kolejności bank zapozna się z pisemnym uzasadnieniem postanowienia sądu" - powiedziała PAP menadżer ds. PR banku BPH SA Joanna Nagierska.

Głównym akcjonariuszem banku BPH SA z siedzibą w Gdańsku jest grupa kapitałowa GE Money (część korporacji General Electric).

W poniedziałek pozew zbiorowy klientów Getin Noble Banku (ok. 300 osób) w sprawie niedozwolonych klauzul w umowach o kredyty we frankach szwajcarskich przyjął do rozpatrzenia warszawski sąd okręgowy. Odrzucone zostały tylko trzy pozwy indywidualne dotyczące umów kredytowych na działalność gospodarczą.

Frankowicze oczekują, że sądy będą potwierdzać, iż klauzule w ich umowach były abuzywne (co już zapadło w kilku wyrokach sądowych), a także, co z tego wynika - czy np. umowa jest nieważna, a kredyt należy traktować jako złotówkowy.