statystyki

Czy bank ma prawo kserować dowód osobisty klienta

autor: Piotr Pieńkosz31.08.2016, 11:21; Aktualizacja: 31.08.2016, 11:23
dowód osobisty

Banki są uprawnione na mocy ustawy – Prawo bankowe do zbierania dla celów prowadzonej przez siebie działalności danych klientów zawartych w dokumentach tożsamości.źródło: ShutterStock

Jako nowa klientka banku zostałam poproszona przy zakładaniu lokaty o wykonanie skanu dowodu osobistego. Pracownica tłumaczyła, że to dla bezpieczeństwa – skan zostanie wprowadzony do systemu, by w przyszłości doradca klienta mógł zweryfikować, czy nikt się pode mnie nie podszywa, gdy przyjdzie wypłacić pieniądze z depozytu. Czy taka praktyka jest zgodna z przepisami – niepokoi się pani Renata.

Tak. Zgodnie z orzecznictwem sądowym kserowanie oraz skanowanie dokumentów tożsamości jest czynnością techniczną. Decydujące dla oceny, czy działanie przedsiębiorcy pozostaje w zgodzie z przepisami, jest to, czy firma jest uprawniona do gromadzenia danych osobowych zawartych w skanowanym dokumencie. Jeśli jest, to samo skserowanie lub zeskanowanie dokumentu tożsamości również należy uznać za legalne.

Banki są uprawnione na mocy ustawy – Prawo bankowe do zbierania dla celów prowadzonej przez siebie działalności danych klientów zawartych w dokumentach tożsamości. W konsekwencji – niejako domyślnie – są uprawnione do wykonywania kserokopii wspomnianych dokumentów. Taka czynność jest w orzecznictwie uznawana po prostu za metodę zbierania danych.

Mimo wszystko warto ograniczać udostępnianie dokumentów tożsamości celem ich kopiowania. Ksero lub skan może bowiem dostać się w niepowołane ręce i w ten sposób dane osobowe zostaną wykorzystane w sposób sprzeczny z prawem. Ponadto trzeba podkreślić, że nie jest prawdą – jak często przekonują pracownicy instytucji finansowych i innych firm przy zawieraniu różnego rodzaju umów – że bank lub też przedsiębiorstwo ma obowiązek zbierać kserokopie albo skany dowodów osobistych. Raz jeszcze zaznaczmy, że jest to legalna możliwość, ale nie obowiązek.


Pozostało 47% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • To na d ....(2016-08-31 11:59) Zgłoś naruszenie 70

    ... komu potrzebna ustawa o ochronie danych osobowych ??? Banki kserują, komornicy pobierają , wszelkie służby mają na zawołanie ... jeden wielki pic na wodę !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane