statystyki

Czy bank ma prawo kserować dowód osobisty klienta

autor: Piotr Pieńkosz31.08.2016, 11:21; Aktualizacja: 31.08.2016, 11:23
dowód osobisty

Banki są uprawnione na mocy ustawy – Prawo bankowe do zbierania dla celów prowadzonej przez siebie działalności danych klientów zawartych w dokumentach tożsamości.źródło: ShutterStock

Jako nowa klientka banku zostałam poproszona przy zakładaniu lokaty o wykonanie skanu dowodu osobistego. Pracownica tłumaczyła, że to dla bezpieczeństwa – skan zostanie wprowadzony do systemu, by w przyszłości doradca klienta mógł zweryfikować, czy nikt się pode mnie nie podszywa, gdy przyjdzie wypłacić pieniądze z depozytu. Czy taka praktyka jest zgodna z przepisami – niepokoi się pani Renata.

Tak. Zgodnie z orzecznictwem sądowym kserowanie oraz skanowanie dokumentów tożsamości jest czynnością techniczną. Decydujące dla oceny, czy działanie przedsiębiorcy pozostaje w zgodzie z przepisami, jest to, czy firma jest uprawniona do gromadzenia danych osobowych zawartych w skanowanym dokumencie. Jeśli jest, to samo skserowanie lub zeskanowanie dokumentu tożsamości również należy uznać za legalne.

Banki są uprawnione na mocy ustawy – Prawo bankowe do zbierania dla celów prowadzonej przez siebie działalności danych klientów zawartych w dokumentach tożsamości. W konsekwencji – niejako domyślnie – są uprawnione do wykonywania kserokopii wspomnianych dokumentów. Taka czynność jest w orzecznictwie uznawana po prostu za metodę zbierania danych.

Mimo wszystko warto ograniczać udostępnianie dokumentów tożsamości celem ich kopiowania. Ksero lub skan może bowiem dostać się w niepowołane ręce i w ten sposób dane osobowe zostaną wykorzystane w sposób sprzeczny z prawem. Ponadto trzeba podkreślić, że nie jest prawdą – jak często przekonują pracownicy instytucji finansowych i innych firm przy zawieraniu różnego rodzaju umów – że bank lub też przedsiębiorstwo ma obowiązek zbierać kserokopie albo skany dowodów osobistych. Raz jeszcze zaznaczmy, że jest to legalna możliwość, ale nie obowiązek.


Pozostało jeszcze 47% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • To na d ....(2016-08-31 11:59) Zgłoś naruszenie 70

    ... komu potrzebna ustawa o ochronie danych osobowych ??? Banki kserują, komornicy pobierają , wszelkie służby mają na zawołanie ... jeden wielki pic na wodę !

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane