statystyki

Lepiej skarżyć instytucję finansową niż doradcę

autor: Paweł Zagaj01.09.2016, 07:33; Aktualizacja: 12.09.2016, 21:06
oszczędzanie, pieniądze, monety

Opieranie swoich roszczeń na zarzutach dotyczących jakości informacji przekazanych przez doradcę finansowego przy zawieraniu umowy jest dużo trudniejszą drogąźródło: ShutterStock

Klienci korzystający z pośrednictwa firm doradztwa finansowego nie pozostają bez wsparcia rzecznika finansowego. Powinni jednak kierować swoje roszczenia bezpośrednio do instytucji, której produkty dana firma oferowała. To skuteczniejsza i łatwiejsza droga.

Z zaskoczeniem przeczytałem tekst „Klienci firm doradztwa finansowego bez wsparcia” (DGP 157/2016). Jego autor, adwokat Jacek Szymański, opisuje konkretny przykład dochodzenia roszczeń przez posiadacza polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (UFK) i swoje wątpliwości dotyczące zakresu kompetencji rzecznika finansowego.

Czytając ten tekst (a szczególnie tytuł) można odnieść wrażenie, że osoby, które zawarły umowę ubezpieczenia przy pomocy firmy doradztwa finansowego mają ograniczone możliwości dochodzenia swoich praw. Tymczasem nasze doświadczenia pokazują, że wszystko zależy od wybranej strategii działania.

Skuteczne jest prowadzenie sporu z zakładem ubezpieczeń na gruncie konkretnych zapisów ogólnych warunków ubezpieczenia. Najczęściej chodzi o uznanie za abuzywne zapisów o tzw. opłatach likwidacyjnych. Można też podnosić abuzywność zapisów określających sposób wyliczania zysków w takich polisach. Klauzule, które są niejasne, niejednoznaczne i nieczytelne, nie powinny wiązać konsumentów.


Pozostało 69% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane