statystyki

Mechaniczne wypowiedzenie umowy o kredyt niewskazane

autor: Małgorzata Kryszkiewicz15.03.2016, 07:41; Aktualizacja: 15.03.2016, 08:58
kredyty, finanse osobiste

Nie jest natomiast wskazane podejmowanie mechanicznych działań zmierzających od razu do wypowiedzenia umowy kredytu czy pożyczki.źródło: ShutterStock

Bank, jeżeli zauważy symptomy świadczące o tym, że kredytobiorca może mieć problemy ze spłatą zobowiązania, sam, z własnej inicjatywy, winien podjąć rozmowy na temat przyczyn tych kłopotów oraz możliwych sposobów ich rozwiązywania.

 Nie jest natomiast wskazane podejmowanie mechanicznych działań zmierzających od razu do wypowiedzenia umowy kredytu czy pożyczki. Takie sugestie przedstawiła Komisja Nadzoru Finansowego w stanowisku dotyczącym umów kredytów i pożyczek udzielanych przez spółdzielcze kasy oszczędnościowo-kredytowe oraz banki.

Od 27 listopada zeszłego roku banki oraz SKOK-i, w sytuacji gdy kredytobiorca opóźnia się z regulowaniem zobowiązania, mają obowiązek w wezwaniu do spłaty poinformować go o możliwości złożenia wniosku o restrukturyzację. Kredytobiorca może się na to zdecydować w ciągu 14 dni od otrzymania pisma z banku. Instytucja finansowa po otrzymaniu wniosku oraz po pozytywnej ocenie sytuacji finansowej i gospodarczej kredytobiorcy wyraża zgodę na przeprowadzenie restrukturyzacji.

KNF zwraca uwagę, że powyższa regulacja zawarta w art. 75 prawa bankowego (t.j. Dz.U. z 2015 r. poz. 128 ze zm.) nie oznacza, że banki w każdym przypadku mają obowiązek uwzględnienia wniosku o restrukturyzację. Jednak jeżeli nie ma ku temu przeszkód, należy przeprowadzić ją na warunkach uzgodnionych z kredytobiorcą. Tak być powinno szczególnie wówczas, gdy problemy ze spłatą mają charakter czasowy. KNF tłumaczy, że ustawodawca, nakładając takie obowiązki na banki, chciał na nich niejako wymusić, aby podejmując działania w celu wyegzekwowania długu, nie wypowiadały od razu umów kredytu czy pożyczki.


Pozostało jeszcze 46% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane