Czujemy, że nasze pieniądze są bezpieczne i nie zdajemy sobie sprawy z zagrożeń. To wnioski z badania przeprowadzonego przez Komisję Nadzoru Finansowego. Dotyczy ono bezpieczeństwa naszych pieniędzy w sieci

Przedstawiciel KNF , Maciej Krzysztoszek wyjaśnia, że poczucie bezpieczeństwa usypia naszą czujność. 68 procent Polaków nie zmienia cyklicznie hasła dostępu do bankowości elektronicznej, a prawie połowa z nas nie aktualizuje oprogramowania antywirusowego. 55 procent badanych nie wpisuje ręcznie numerów rachunków do przelewów. Połowa z nas nie sprawdza historii przelewów na rachunku.

Próby różnego rodzaju przejęcia kontroli nad komputerem i dostępem do elektronicznego konta zgłosiło od 1 do 5 procent badanych. Ale odsetek, zdaniem Macieja Krzysztoszka, w rzeczywistości może być większy. Według niego poczucie bezpieczeństwa nie powoduje, że nie jesteśmy narażeni na cyberprzestępczość. 2 procent badanych twierdzi, że próbowano przeprowadzić na nich tak zwany cyberatak. 5 procent z nas spotkało się z fałszywymi wiadomościami próbującymi wyłudzić dostęp do bankowości elektronicznej.

Według badania blisko połowa użytkowników bankowości elektronicznej korzysta z niej raz w tygodniu. 13 procent robi to codziennie. Prawie 80 procent robi to za pośrednictwem laptopów, a jedna piąta z nas obsługuje rachunki za pośrednictwem urządzeń elektronicznych.s
Badanie na zlecenie KNF przeprowadziła firma TNS Polska. Pod koniec ubiegłego roku przebadała reprezentatywną grupę Polaków w wielu 15 lat i starszych.