Banki nie zarobiły na wzroście kursu franka

11.12.2015, 07:17; Aktualizacja: 11.12.2015, 10:30
bank, bankowość, finanse, oszczędność

Banki kreują pieniądz z niczegoźródło: ShutterStock

Patrząc na obraz „Bitwa pod Grunwaldem”, bardzo łatwo można wyciągnąć wniosek, że w 1410 r. to Litwini rozgromili Krzyżaków. Dopiero pewna perspektywa, kilka istotnych szczegółów, jak łopocząca na drugim planie flaga wielkiej chorągwi krakowskiej i Korony Królestwa Polskiego oraz widniejąca w oddali postać głównodowodzącego wojsk polskich i litewskich Władysława II Jagiełły, dają pełny i prawdziwy pogląd na całą sytuację.

Podobnie jest z twierdzeniem, że banki zbiły fortunę na wzroście kursu franka. Na pierwszy rzut oka taki wniosek może wydawać się zasadny. Jednak, tak jak w przypadku słynnego obrazu Jana Matejki, aby mieć pełny i prawdziwy pogląd na całą sytuację, potrzebna jest nieco szersza perspektywa, którą postaram się niżej... hm, zarysować.

Banki kreują pieniądz z niczego

Często można spotkać się z argumentem, że banki bardzo skorzystały na umocnieniu franka dlatego, że mają możliwość kreacji pieniądza. Co prawda zwykle (choć nie zawsze) osoby, które tak twierdzą, przyznają, że jakiś „podkład” do udzielenia kredytów musiał jednak w bankach być (czyli że nie było kreacji kredytu dosłownie „z niczego”), ale jednocześnie wskazują, że ten podkład stanowił tylko ułamek kredytów udzielonych klientom. Jest tak ponoć dlatego, że w bankowości mamy do czynienia z mechanizmem tzw. rezerwy cząstkowej – wystarczy, że bank ma środki na bieżącą płynność dla tych deponentów, którzy żądają zwrotu swoich środków, a jednocześnie może udzielać pożyczek na wielokrotnie większą wartość. Dlatego też sugeruje się, że banki ponoszą niewielkie koszty udzielania kredytów i prawie wszystko, co z nich uzyskują, jest dla nich po prostu czystym zyskiem. Co ciekawe, nie jest to opinia odosobniona, uważa tak bowiem wiele osób, na branżowych forach internetowych pogląd ten wręcz dominuje, a w artykułach, które aspirują do fachowych analiz finansowych, jest często prezentowany z pełną powagą.

Dociekanie, skąd biorą się tego typu osądy, nie jest jednak celem przewodnim tego artykułu, dlatego skoncentruję się na wyjaśnieniu tego, że banki komercyjne nie mogą pożyczać więcej, niż mają. Czerpią one bowiem środki na kredyty dla klientów z dwóch źródeł: od siebie i od innych. Środki, które pochodzą „od siebie”, to po prostu fundusze własne (włożone do banku przez właścicieli). Środki „od innych”, które dominują, pochodzą zaś od klientów indywidualnych i przedsiębiorców, którzy trzymają w banku swoje depozyty, oraz z pożyczek od klientów instytucjonalnych, takich jak inne banki.


Pozostało 84% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (10)

 • qba(2015-12-11 08:48) Zgłoś naruszenie 252

  Kto jest autorem............. chyba Gal Anonim...... Zgaduję: bankier lub prawnik obsługujący sektor bankowy. Autor powinien się zapoznać z materiałami NBP, gdzie wprost wskazano, że banki zarabiają na wzroście kursu waluty w przypadku ,,kredytów CHF".

  Odpowiedz
 • Molti(2015-12-11 11:15) Zgłoś naruszenie 190

  O.. Jakiś zagorzały tajemniczy lobbysta finansjery.. To nie prawda że banki są pazerne i postępują niezgodnie z polskim prawem.. a tak wogóle to banki dopłacają żeby moc być w Polsce.. )

  Odpowiedz
 • Pan Murzyński - Filipiński(2015-12-11 11:40) Zgłoś naruszenie 120

  Patrząc na główne ulice naszych miast bardzo łatwo wyciągnąć wniosek, że banki mają tam siedziby z powodu niskiego czynszu i chęci ożywienia wyglądu ulic. Dopiero informacje o cenie wynajęcia metra kwadratowego lokalu i cenie kredytu w tym banku uświadamia, nam jakie pieniądze muszą zarabiać banki. Na czym zarabiają? Jak pokazuje praktyka, na wszystkim.

  Odpowiedz
 • marek(2015-12-11 13:05) Zgłoś naruszenie 162

  Nie zarobiły ???!!! Jakim niby cudem? Ja sam odsprzedalem 200 tys Franków po 1.80zl..... No chyba że odsprzedaly swoim po 1zl?? Przecież udzielono okolo 700 tys umow kredytowych we Frankach srenia umowa to te 200 tys Franków co daje 140 mld Franków Tanich Franków. .. A tu pisze....nie zarobiły No nie oszukuj

  Odpowiedz
 • Banki nie zarobiły (2015-12-11 13:44) Zgłoś naruszenie 120

  Trzeba chyba poprosić Orkiestrę Świątecznej Pomocy o Datki na biedne Banki..... artykuł aż mi łzy wycisnał... Wzruszyłem się

  Odpowiedz
 • Boo-Boo(2015-12-11 21:23) Zgłoś naruszenie 102

  Ciekawe, że ja płacę ratę dwa razy większą a bank nawet nie zarobił ! No przecież nawet pałkarz to widzi, że cos jest nie tak. Lichwa !? A spread który jest tak wysoko postawiony że aż absurdalny !!! Na tym bank nie zarabia ? Bzdury i farmazony pan piszesz i nie jest to twoja własna opinia a obrona banksterów. Nie rozumiem jak można pisać za pieniądze takie artykułu kiedy widać gołym okiem wydymanie klientów i wadliwe umowy. Banki nie zarabiają !? A te około 15 mld PLN zysku za ten rok to co to jest ? WOŚP wpłaciła ? Wpłać lepiej te zarobione pieniądze na konto niepełnosprawnego dziecka i miej chociaż kawałek czystego sumienia.

  Odpowiedz
 • TN(2015-12-12 14:30) Zgłoś naruszenie 351

  ILE ZARABIA BANK NA PSEUDO-KREDYTACH NIBY-WALUTOWYCH?, czyli czego nie powie Wam red. Samcik.: https://plus.google.com/108992790066580432806/posts/f5igsPS4VhL

  Odpowiedz
 • jedna z krówek(2015-12-14 08:43) Zgłoś naruszenie 70

  Nie zarobili??? A kto Panu/Pani płaci za takie kłamliwe artykuły? Banksterzy doją frankowiczów jak stado krów. Ale niedługo to się skończy.. Ludzie się budzą :)

  Odpowiedz
 • Kato(2015-12-15 16:28) Zgłoś naruszenie 30

  Lol powinno pisać wielką czcionką "ARTYKUŁ SPONSOROWANY PRZEZ BANKI ZA PIENIĄDZE KTÓRYCH NIE ZAROBIŁY" żenada, propaganda, banksterka

  Odpowiedz
 • nabity we franka(2016-01-17 19:40) Zgłoś naruszenie 00

  debil bankster to pisał................................

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane