To już trzecia edycja rankingu kont studenckich przygotowanego przez ekspertów TotalMoney. Tak jak w poprzedniej edycji analizie poddano zarówno konta dla studentów, jaki i konta standardowe, które może założyć każda pełnoletnia osoba. Jeśli chcesz wiedzieć, które konto będzie najlepsze dla żaka, koniecznie przeczytaj.

„Gaudeamus igitur” odśpiewany, rok akademicki rozpoczęty. Studenci powoli przestawiają się na akademicki rytm życia, zapisują się na zajęcia i urządzają w pokojach. Niezależnie jednak od tego, czy źródłem ich dochodu będą stypendia, kredyty studenckie, czy może będą łączyć pracę z nauką lub będą ich wspierać rodzice, potrzebne będzie im konto bankowe (chyba że mieli je już wcześniej), ponieważ ani uczelni, ani pracodawca nie da im pieniędzy do ręki.

Spójrzmy zatem, jaką ofertę przygotowały dla nich banki.

Wszystkie konta bankowe w jednym miejscu. Sprawdź zestawienie

Kto wziął udział w rankingu?

Do trzeciej edycji zgłosiło się 20 banków. Przesłały one informacje zarówno o rachunkach osobistych należących do kategorii kont studenckich, jak i o rachunkach standardowych, które mogą założyć wszyscy, którzy ukończyli 18 lat. Dwanaście z nich przesłało nam dane na temat kont standardowych, a osiem na temat kont studenckich.

Jak wybraliśmy najlepsze konto?

Założyliśmy, że co miesiąc na konta wpływa 1000 zł. Student cztery razy w miesiącu dokonuje transakcji bezgotówkowych na łączną kwotę 300 zł, pięć razy w miesiącu robi zewnętrzny przelew internetowy oraz trzy razy wypłaca 100 zł z bankomatu: dwa razy z bankomatu należącego do banku prowadzącego rachunek, raz z bankomatu należącego do innego banki.

Punktacja do rankingu znajduje się w poniższej ramce.

ikona lupy />
Punktacja do rankingu - konta studenckie / Media

Kto zwyciężył?

W czołówce kont studenckich znalazło się (podobnie jak w ubiegłym roku) aż sześć kont: Konto Praktyczne BGŻ BNP Paribas Banku, Konto Getin UP Free Getin Banku, Konto 360 Student Banku Millennium, Konto z Lwem Direct ING Banku Śląskiego, eKonto dla młodych mBanku oraz Eurokonto Intro Banku Pekao SA.


table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kont dla studentów - jesień 2015 (konta studenckie) TOP 3
Pozycja 1 2 3
Liczba punktów 11 9,5 9
Bank Nazwa konta Konto Praktyczne Konto Getin UP Free Konto Direct Konto 360 Student Eurokonto Intro eKonto dla młodych
Wniosek online Sprawdź konto Sprawdź konto Sprawdź konto Sprawdź konto Szczegóły konta Sprawdź konto
Miesięczna opłata za prowadzenie konta (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt zewnętrznego przelewu internetowego 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew na e-mail/telefon NIE TAK TAK TAK TAK TAK
Miesięczna opłata za kartę debetową (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z bankomatów sieci Euronet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Możliwość płacenia kartą debetową w Internecie TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Aplikacja bankowości mobilnej (na smartfon lub tablet) TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Możliwość otwarcia konta 100% on-line (potwierdzenie umowy przelewem) TAK NIE TAK TAK NIE NIE
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK TAK NIE NIE NIE NIE
Założenia rankingu:konto jest zasilane kwotą 1000 zł miesięcznieposiadacz konta dokonuje 4 transakcji kartą debetową w miesiącu na kwotę 300 złwykonuje 5 przelewów zewnętrznych przez Internet2 razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do banku i raz z bankomatu "obcego" (każda wypłata to 100 zł) Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl

pdf icon Konta studenckie
pobierz plik

Na pierwszym miejscu znalazły się konta dwóch banków, zdobywając 11 punktów: Konto Praktyczne BGŻ BNP Paribas Banku oraz Konto Getin UP Free Getin Banku.

Konto Praktyczne to nowy produkt nowego banku na polskim rynku – BGŻ BNP Paribas (dla przypomnienia powstał po fuzji Banku BGŻ z BNP Paribas Bankiem Polska). Rachunek jest darmowy dla wszystkich, którzy nie ukończyli 26 roku życia. bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków. Kliencie nie muszą płacić za przelewy internetowe, wydanie i użytkowanie karty debetowej (również bez potrzeby spełniania dodatkowych warunków) oraz za wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą. Co więcej, Konto Praktyczne to jedno z niewielu oprocentowanych rachunków osobistych na rynku. Oprocentowanie wynosi 4% w skali roku i obowiązuje do wysokości pensji, maksymalnie do 5 000 zł.

Pierwsze miejsce zdobyło również Konto Getin UP Free Getin Banku. Usługa jest dostępne na rynku od ponad dwóch tygodni. Mogą z niej skorzystać wszystkie osoby między 18 a 28 rokiem życia. Tak jak Konto Praktyczne jest bezpłatne, a jego posiadacz może bezpłatnie korzystać z karty debetowej, robić zewnętrzne przelewy przez internet oraz wypłacać pieniądze ze wszystkich bankomatów na terenie Polski. Użytkownicy mają do wyboru siedmiu wzorów karty debetowej, dodatkowo płacąc nią za bilet do jednego z kin należących do sieci Cinema City, otrzymują 10% zniżki. Dla posiadaczy tego konta, którzy otrzymują stypendia naukowe lub socjalne przelewane na Konto Getin UP Free, przygotowano także specjalną promocję „Stypendium wyższe o 3%”. Bank będzie dopłacał każdemu studentowi 3% (do 30 zł) co miesiąc przez cały rok akademicki. Dodatkowo na start każdy otrzyma 50 zł za pierwsze przelane stypendium.

Miejsce drugie oraz 9,5 punktu przypadło Kontu z Lwem Direct ING Banku Śląskiego oraz Kontu 360° Banku Millennium.

Każdy, kto założy Konta z Lwem Direct ING Banku Śląskiego będzie mógł bezpłatnie korzystać z rachunku i użytkować kartę debetową, jeśli dokona nią trasakcji bezgotówkowych na co najmniej 200 zł. Posiadacz tego konta nie zapłaci również za przelewy przez internet oraz wypłaty ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Konto 360° Student, również jest bezpłatne, a jeśli choć raz zapłacimy kartą debetową, to ją także otrzymamy za darmo. Co więcej, Ci, którzy będą korzystać z bankowości moblinej, płacić kartą i BLIKIEM, mogą od banku otrzymywać 60 zł nawet miesięcznie: 2% zwrotu za płatności kartą do konta (do 30 zł miesięcznie) i 10% zwrotu za płatności BLIK (do 30 zł miesięcznie). Promocja będzie trwała do 22 listopada 2015 r., a premia będzie wypłacana przez pół roku, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym otwarto konto.
Co ważne wszyscy, którzy otworzą Konta z Lwem Direct oraz Konta 360° Student, będą mogli korzystać z aplikacji bankowości mobilnej wykorzystującej do logowania technologię Touch ID.

Z 9 punktami na trzeci stopniu podium uplasowały się dwa rachunki: Eurokonto Intro Banku Pekao SA oraz eKonto dla młodych mBanku.

Eurokonto Intro Banku Pekao SA to „wygodne i nowoczesne konto, kiedy zaczynasz studia, pierwszą pracę lub planujesz wyjazd za granicę”. Jeśli się na nie zdecydujemy, to nie zapłacimy nic za prowdzenie rachunku, przelewy przez internet i wypłaty ze wszystkich bankomatów na terenie Polski oraz z bankomatów należących do UniCredit za granicą. Jeśli jeszcze dokonamy kartą debetową transakcji o wartości co najmniej 400 zł, toza nią także nic nie zapłacimy. Użytkownicy Eurokonta Intro będą mogli dokonywać płatności mobilnych w ramach aplikacji bankowości mobilnej PeoPay. Dla wszystkich posiadaczy tego konta przygotowano również pakiet zniżek, nawet do 30%, u partnerów programu „Galeria Rabatów”.
eKonto dla młodych również jest darmowe (bez konieczności spełniania dodatkowych warunków). Bezpłatna będzie także karta debetowa, jeśli dokonamy nią transakcji o wartości co najmniej 100 zł. Właściciele eKonta dla młodych nie zapłacą także nic za wypłaty z bankomatów w Polsce i przelewy zewnętrzne przez internet. Posiadacze tego konta będą mogli również korzystać z aplikacji bankowości mobilnej.

W czołówce zestawienia kont standardowych znalazły się: SMART Konto Banku SMART, Konto Internetowe Alior Banku oraz Konto osobiste oferowane przez Orange Finanse.


table{width:540px;border-collapse:collapse;text-align:center}table tr td,table tr th{border:1px solid #a2a2a2;padding:10px}a{color:#0097ff;text-decoration:none}th.tytul a{font-size:20px;color:#000}th.tytul a span{font-size:16px;color:#777}

Ranking kont dla studentów - jesień 2015 (konta standardowe) TOP 3
Pozycja 1 2 3
Liczba punktów 11 10 9,5
Bank Nazwa konta SMART Konto Konto Internetowe Konto osobiste
Wniosek online Sprawdź konto Sprawdź konto Szczegóły konta
Miesięczna opłata za prowadzenie konta (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt zewnętrznego przelewu internetowego 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Przelew na e-mail/telefon NIE NIE TAK
Miesięczna opłata za kartę debetową (klient z założeń) 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z bankomatów sieci Euronet 0,00 zł 0,00 zł 0,00 zł
Koszt wypłaty z pozostałych bankomatów w Polsce 0,00 zł 0,00 zł 1) 0,00 zł
Możliwość płacenia kartą debetową w Internecie TAK TAK TAK
Aplikacja bankowości mobilnej (na smartfon lub tablet) TAK TAK TAK
Możliwość otwarcia konta 100% on-line (potwierdzenie umowy przelewem) TAK TAK TAK
Darmowe konto bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Darmowa karta debetowa bez dodatkowych warunków TAK TAK TAK
Założenia rankingu:konto jest zasilane kwotą 1000 zł miesięcznieposiadacz konta dokonuje 4 transakcji kartą debetową w miesiącu na kwotę 300 złwykonuje 5 przelewów zewnętrznych przez Internet2 razy wypłaca gotówkę z bankomatu należącego do banku i raz z bankomatu "obcego" (każda wypłata to 100 zł)1) 0,00 zł za wypłaty z bankomatów Planet Cash; 3,00 zł - za wypłaty z pozostałych bankomatów Źródło: porównywarka finansowa TotalMoney.pl
pdf icon Konta standardowe
pobierz plik

Na pierwszym miejscu w zestawieniu kont standardowych znalazło się z 11 punktami SMART Konto Banku Smart. Posiadacz tego konta nie zapłaci nic za prowadzenie karty debetowej, wypłaty z bankomatów w Polsce i za granicą oraz za przelewy zewnętrzne. Bez żadnych dodatkowych opłat otrzyma także kartę debetową, a z bankiem połączy się poprzez nowoczesną aplikację mobilną, za pomocą której będzie mógł również otworzyć rachunek.

Na drugim miejscu z 10 punktami uplasowało się Konto Internetowe Alior Banku. Posiadacz tego rachunku nie będzie musiał płacić za prowadzenie konta, korzystanie z karty debetowej, przelewy internetowe i wypłacanie pieniędzy z bankomatów należących do Alior Banku oraz sieci Euronet i Planet Cash (za wypłaty z innych bankomatów zapłaci 3 zł). Co więcej, jeśli zachęci kogoś innego do otwarci tego rachunku, to dostanie od banku 60 zł. Dużym ułatwienie dla klientów będzie również możliwość korzystania z aplikacji moblinej z BLIKIEM.

9,5 punktu i tym samym trzecie miejsce zdobyło Konto osobiste oferowane przez Orange Finanse.

Tak jak wcześniej opisane rachunki, ten również jest bezpłatny. Niestety, by wypłacać gotówkę za darmo ze wszystkich bankomatów w Polsce, trzeba spełnić dodatkowy warunek, a mianowicie dokonać pięciu transakcji bezgotówkowych, transakcji przez internet dowolną posiadaną kartą.

Porównanie kont bankowych - znajdź najbardziej korzystne

Studenci mają twardy orzech do zgryzienia: czy wybrać konto studenckie, czy może konto standardowe. Jeśli zdecydują się na to pierwsze, to podpiszą umowę na warunkach, które nie są oferowane nie-studetom, niestety, po ukończeniu 26 roku życia zostaną one zmienione, a wtedy niekoniecznie będą korzystne dla posiadaczy konta. Które konto zatem wybrać? Nie można na to pytanie udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Każdy sam musi się zastanowić nad tym, na czym najbardziej mu zależy. Oferta banków jest teraz tak bogata, że na pewno znajdzie coś dla siebie.