Zamiana samochodu na rower odbije się pozytywnie nie tylko na naszym zdrowiu i sylwetce. Podróż jednośladem do pracy, szkoły czy na zakupy zapewni nam doskonały nastrój na cały dzień i oszczędzi czas, który zmarnowalibyśmy w korkach. Wyruszając na przejażdżkę nie zapomnijmy wykupić ubezpieczenia dla rowerzysty. Przeczytaj, że naprawdę warto je nabyć.

Jeśli decydujemy się jeździć rowerem po mieście, kupno pakietu ubezpieczenia z pewnością nam nie zaszkodzi. Co prawda nie jest ono obowiązkowe, ale warto się w nie zaopatrzyć. Rowerzyści to tacy sami uczestniczy ruchu drogowego, jak i kierowcy, a w dodatku są bardziej narażeni na wszelkie niebezpieczeństwa. Ubezpieczenie może wykupić każdy, kto korzysta z roweru – wcale nie trzeba być jego właścicielem. W wielu sytuacjach może nas ono uchronić przed zapłatą sporych kwot. W przypadku uszkodzenia czyjegoś samochodu z naszej winy lub naszego roweru przez kierowcę auta, nie będziemy musieli wykładać pieniędzy z własnej kieszeni. Sprawami finansowymi zajmą się ubezpieczyciele.

Ubezpiecz to, co masz najcenniejsze – swoje zycie!

Jakie są typy ubezpieczenia?

Ubezpieczenie od kradzieży Polisa Casco działa identycznie jak w przypadku ubezpieczeń samochodowych. Jest to ochrona od strat wyrządzonych na skutek kradzieży lub uszkodzenia naszego pojazdu. Decydując się na taką polisę należy zwrócić uwagę na kilka podstawowych czynników. Dla firm ubezpieczeniowych ważne jest to, gdzie nasz rower jest przechowywany. Jest on uznawany za tzw. mienie ruchome (ruchomość domową) i często objęty jest ubezpieczeniem mieszkania lub domu od kradzieży z włamaniem. By ubezpieczenie było przydatne, nasz jednoślad powinien być trzymany w pomieszczeniu zamkniętym – domu, garażu lub piwnicy. Zdarza się, że firmy określają dodatkowe warunki, np. konieczność zamykania pomieszczeń na minimum dwa zamki. Często również maksymalna kwota odszkodowania w przypadku kradzieży roweru z piwnicy czy garażu, wynosi np. 5% sumy ubezpieczenia mieszkania. Czyli przy ubezpieczeniu mieszkania na 25 000 zł otrzymamy 1 250 zł (niezależnie od wartości jednośladu).
Jeśli zaś do nieprzyjemnego zdarzenia związanego z kradzieżą pojazdu dojdzie poza murami naszego mieszkania, problem będzie większy. Żadne towarzystwo ubezpieczeniowe w Polsce nie oferuje ubezpieczenia od kradzieży roweru, gdy został on skradziony na ulicy, pod nieobecność właściciela, np. podczas jego pobytu w sklepie. Inny przypadek to rabunek, który ma miejsce podczas jazdy. Jest to zabranie cudzego mienia przy użyciu siły fizycznej lub doprowadzeniu osoby ubezpieczonej do nieprzytomności bądź bezbronności. W takich sytuacjach możemy liczyć na wypłatę określonej sumy ubezpieczenia. Polisa Casco obejmuje rabunek lub uszkodzenie nie tylko roweru ale również wyposażenia stałego, czyli np. bagażnika, koła czy ramy. Warto pamiętać, że całą sytuację należy niezwłocznie zgłosić policji – w przeciwnym razie nie możemy liczyć na żaden zwrot od ubezpieczyciela.

Ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej (OC) Obecnie na rynku pojawia się coraz więcej rodzajów ubezpieczeń OC. Istnieją również takie adresowane tylko dla rowerzystów. Ich celem jest ochrona w razie wyrządzenia szkody osobom trzecim podczas poruszania się przez nas rowerem. Poszkodowany otrzyma środki w przypadku okaleczenia lub zniszczenia przez nas wyrządzonego np. zarysowania karoserii czy urwania lusterka. Warto zaopatrzyć się w ten rodzaj ubezpieczenia, ponieważ kwoty, jakie przyszłoby nam zapłacić mogłyby być niebagatelne. Mogłoby się zdarzyć, że musielibyśmy pokryć koszty leczenia poszkodowanego czy zapłacić za naprawę uszkodzonego przez nas auta.
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków (NNW)

Wypłata odszkodowania z polisy NNW nastąpi, gdy rowerzysta odniesie poważny, trwały uszczerbek na zdrowiu lub w przypadku jego śmierci. Do nieszczęśliwych wypadków zalicza się nagłe zdarzenie wywołane przyczyną zewnętrzną, przykładem może być potrącenie rowerzysty przez kierowcę auta. To, w jakim stopniu nasze zdrowie uległo uszczerbku, ocenia komisja lekarska tuż po zakończeniu leczenia. Na tej podstawie określana jest wysokość kwoty wypłaconego odszkodowania. Warto zwrócić uwagę, czy firma ubezpieczeniowa pokrywa również koszty transportu z miejsca wypadku czy koszty pobytu w szpitalu.

Ubezpieczenie bagażu podręcznego Uszkodzenie, zniszczenie czy utrata naszego bagażu podróżnego również jest objęte specjalną polisą. Jeśli więc ktoś ukradnie nasz bagaż podczas jazdy na rowerze lub uszkodzi rower, kradnąc bagaż – możemy liczyć na wypłatę środków z ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenie wybrać? Wybór ubezpieczenia powinien odpowiadać naszym indywidualnym potrzebom. Jeśli na rowerze przemieszczamy się sporadycznie, możemy zdecydować się na zakup ubezpieczenia roweru w ramach polis mieszkaniowych ( np. TU Warta, Ergo Hestia, Generali, Uniqa, Europ Assistance czy TU Europa). W sytuacji, gdy rower jest naszym codziennym środkiem transportu, warto zainteresować się ubezpieczeniami odpowiedzialności cywilnej rowerzysty, czyli OC/OC w życiu prywatnym: PZU SA (do 200 000 zł), Proama (do 50 000 zł), Ergo Hestia (ustalane indywidualnie), TU Warta (np. 100 000 zł), Generali, Uniqa (ustalane indywidualnie), Europ Assistance (do 10 000 zł), TU Europa (do 25 000 zł), by w razie wypadku nie regulować opłat za szkodę wyrządzoną kierowcy lub za uszkodzenie jego pojazdu. Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków NNW (oferowane przez TU Warta (wycena indywidualna), Ergo Hestię (indywidualnie), Generali (indywidualnie), Uniqa, PZU SA (do 50 000zł), TU Europa (do 20 000 zł) Europ Assistance (do 20 000zł) czy Proamę (do 50 000 zł) pomoże nam w razie trwałego uszkodzenia ciała lub zostanie wypłacone naszej rodzinie w razie naszej śmierci.

Specjalnie dla rowerzystów Warto wspomnieć o specjalnym, kompleksowym ubezpieczeniu rowerzysty oferowanym przez PZU. Można je zakupić na okres od 1 dnia do roku. W wersji podstawowej działa ono w Polsce, a w rozszerzonej również poza granicami kraju. Polisa podstawowa obejmuje NNW oraz OC, a dodatkowa ubezpieczenie bagażu podróżnego oraz Casco roweru. TU Europa również stworzyło pakiet dla miłośników dwóch kółek. Wariant Standard obejmuje koszty ratownictwa i poszukiwań, NNW, OC i Assistance, a Standard Plus dodatkowo koszty rehabilitacji na obszarze Polski. Wybierając Proamę otrzymamy pakiet ubezpieczeń dedykowany osobom jeżdżącym na rowerze oraz ich partnerom i dzieciom. W jego skład wchodzi OC, NNW praz Assistance. Ubezpieczenie „Pomoc Rowerowa” Europe Assistance obejmuje OC, NNW, transport roweru, transport medyczny, koszty naprawy roweru, rehabilitację, wizytę u lekarza, ubezpieczenie roweru, psychologa oraz organizację operacji szpitalnej.

Porównanie Ubezpieczen. Najlepszy kalkulator i porównywarka.

Przygotowanie do jazdy Jazda na rowerze to oszczędność czasu (nie musimy stać w korkach), poprawa sylwetki, lepsze samopoczucie i zdrowie oraz ochrona środowiska. Dobre przygotowanie do jazdy to nie tylko zadbanie o sprawny i dobrze wyposażony rower – warto również pomyśleć o własnym zdrowiu i bezpieczeństwie. Z pomocą przychodzą nam towarzystwa ubezpieczeniowe, które oferują polisy przygotowane specjalnie dla rowerzystów, dzięki którym mogą oni liczyć na pomoc w wielu niemiłych sytuacjach. Warto zapoznać się z aktualnymi ofertami, dokonać odpowiedniego zakupu i dopiero wtedy wsiąść na nasz jednoślad. Szerokiej drogi!