Kredyt na zero procent nigdy nie może być darmowy

autor: Marek Chądzyński, Jacek Uryniuk28.04.2015, 08:08; Aktualizacja: 04.11.2015, 18:08

Banki stosują wysokie opłaty dodatkowe i będą mogły robić to nadal, bo projektowane limity na tego typu koszty mają ich nie dotyczyć.

Bank Pocztowy oferuje Szybką pożyczkę. Ma nominalne oprocentowanie w wysokości 0 proc., ale to nie znaczy, że klienci za nią nie płacą. Koszt finansowania ukryty jest w prowizji, która wynosi... 20 proc.! Niezależnie od tego, na jaki okres jest zaciągana. Pożyczając np. 1000 zł na miesiąc, oddajemy 1200 zł, a wtedy rzeczywista roczna stopa oprocentowania wynosi kilkaset procent.

Kredyt z zerowym oprocentowaniem ma też w ofercie mBank. Propozycja kierowana jest do klientów, którzy zdecydują się spłacić zobowiązanie w ciągu 12 miesięcy. Niestety tu także jest wysoka prowizja w wysokości nawet 12,49 proc.

10 proc. aktualny limit na wysokość oprocentowania kredytów

Z kolei Alior oferuje pożyczkę z oprocentowaniem 5 proc., ale w zamian daje gwarancję najniższej raty. Nic dziwnego, że rata jest niska, skoro większość kosztów obsługi zadłużenia ukrytych jest w tzw. opłacie przygotowawczej. Bank w tabeli opłat i prowizji podaje, że jej wysokość jest wyliczana indywidualnie dla każdego klienta. Jednak w przykładzie prezentowanym na stronie internetowej przy kredycie na kwotę ok. 9 tys. zł spłacanym w 32 ratach opłata przygotowawcza wynosi ok. 1,6 tys. zł, czyli prawie 18 proc.


Pozostało jeszcze 84% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • hansik(2015-05-12 13:45) Zgłoś naruszenie 00

    Ale np. w firmach pożyczkowych macie przecież pierwszą pożyczkę za darmo - np. w AlfaKredyt. I tutaj przynajmniej nie ma całej procedury kredytowej, u mnie kasa była wydana w 15 minut po złożeniu wniosku. Ile by to trwało w banku?

    Odpowiedz
  • masima(2015-05-15 13:39) Zgłoś naruszenie 00

    Darmowe pożyczki są i to wcale nie tak trudno dostępne - w zasadzie jeśli nie było się klientem konkretnej firmy wcześniej to prawie na bank te pieniądze dostaniecie, ale to również trzeba oddać w terminie.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane