statystyki

Przewalutowanie kredytów we frankach: więcej szkód niż korzyści

autor: Małgorzata Chojnowska23.02.2015, 08:08; Aktualizacja: 23.02.2015, 09:25
Małgorzata Chojnowska prezes MCH Management Consulting

Małgorzata Chojnowska prezes MCH Management Consultingźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak rozmawia z bankami na temat swojej propozycji rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich. Według szefa KNF koszty takiej operacji poniosą banki i frankowicze i będzie to sprawiedliwe rozwiązanie. To prawda, ale tylko w przypadku niewymuszonej zgody banków. Gdyby do tego nie doszło, a raczej wątpię, by banki zgodziły się na takie koszty operacji, to koszty takiej restrukturyzacji zobowiązań frankowiczów ponieślibyśmy my wszyscy. Dlaczego?

Koszty dla banków z tytułu rozwiązania zaproponowanego przez Andrzeja Jakubiaka szacowane są na ok. 25–30 mld zł. Takie straty wpłyną pewnie negatywnie na rating banków w Polsce. Takich strat nie przemilczą też na pewno właściciele banków. Zagraniczne firmy matki naszych banków będą skarżyć Polskę za wdrożenie rozwiązań, które godzą w wolność rynku, naruszają stabilność prawa i zmieniają umowy zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wolnego rynku. Tym bardziej że większość dużych bankow już od 2009 r. proponowało klientom przewalutowanie kredytów z franków na złote na preferencyjnych warunkach i niewielu klientów decydowało się na takie rozwiązanie. Kary zapłaci Skarb Państwa – czyli my.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Ojtamojtam(2015-02-23 13:08) Zgłoś naruszenie 00

  https://www.facebook.com/mbankniedozwolone

  Odpowiedz
 • niekonsultant(2015-02-23 15:48) Zgłoś naruszenie 00

  Co to znowu za rzeczniczka banków. Komu bank proponował przewalutowanie na złote? Chyba na franki. O takich przypadkach słyszałem. Pani Manager z firmy konsultingowej żyje ze zleceń banków i jej wywody na temat skutków przewalutowania mają się tak do prawdy w tym zakresie jak wykład prostytutki na temat moralności.

  Odpowiedz
 • m-ka(2015-02-24 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  Jakie straty? Banki podzieliły skórę na niedźwiedziu i teraz płaczą, że będą mieć straty, bo się wydało, że to wcale nawet nie był niedźwiedź, co najwyżej miś pluszowy. Skok na kasę nieudany i wszystko. Zdarza się, tak jak nie każdy napad na bank się udaje.

  Odpowiedz
 • koko(2015-02-24 16:05) Zgłoś naruszenie 00

  pewnie znowu najłatwiej bronić banków, po co dbać o interes obywateli. Banki powinny ponieść odpowiedzialnośćza swoją LICHWĘ

  28 lutego 2015 godz. 14.00 Pałac Prezydencki

  Odpowiedz
 • Kredytobiorca(2015-02-23 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Pani rzecznik banków, za pieniądze nie wstyd Pani tak oszukiwać ludzi i wciskać kit? Najwyraźniej nie jest Pani bliski los tysiecy osób, które przez chciwość banków wpadły w kłopoty.

  Odpowiedz
 • Roman(2015-02-25 15:53) Zgłoś naruszenie 00

  Zagraniczne firmy matki naszych banków będą skarżyć Polskę za wdrożenie rozwiązań, które godzą w wolność rynku, naruszają stabilność prawa i zmieniają umowy zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wolnego rynku.

  od zdania zmieniają umowy zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami przestałem czytać...Jakoś sądy we wszystkich krajach nie potwierdzają zgodności tych umów z obowiązującymi przepisami...
  Do widzenia i zmień se zdjęcie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane