statystyki

Przewalutowanie kredytów we frankach: więcej szkód niż korzyści

autor: Małgorzata Chojnowska23.02.2015, 08:08; Aktualizacja: 23.02.2015, 09:25
Małgorzata Chojnowska prezes MCH Management Consulting

Małgorzata Chojnowska prezes MCH Management Consultingźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Przewodniczący Komisji Nadzoru Finansowego Andrzej Jakubiak rozmawia z bankami na temat swojej propozycji rozwiązania problemu kredytów we frankach szwajcarskich. Według szefa KNF koszty takiej operacji poniosą banki i frankowicze i będzie to sprawiedliwe rozwiązanie. To prawda, ale tylko w przypadku niewymuszonej zgody banków. Gdyby do tego nie doszło, a raczej wątpię, by banki zgodziły się na takie koszty operacji, to koszty takiej restrukturyzacji zobowiązań frankowiczów ponieślibyśmy my wszyscy. Dlaczego?

Koszty dla banków z tytułu rozwiązania zaproponowanego przez Andrzeja Jakubiaka szacowane są na ok. 25–30 mld zł. Takie straty wpłyną pewnie negatywnie na rating banków w Polsce. Takich strat nie przemilczą też na pewno właściciele banków. Zagraniczne firmy matki naszych banków będą skarżyć Polskę za wdrożenie rozwiązań, które godzą w wolność rynku, naruszają stabilność prawa i zmieniają umowy zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wolnego rynku. Tym bardziej że większość dużych bankow już od 2009 r. proponowało klientom przewalutowanie kredytów z franków na złote na preferencyjnych warunkach i niewielu klientów decydowało się na takie rozwiązanie. Kary zapłaci Skarb Państwa – czyli my.


Pozostało 75% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Ojtamojtam(2015-02-23 13:08) Zgłoś naruszenie 00

  https://www.facebook.com/mbankniedozwolone

  Odpowiedz
 • niekonsultant(2015-02-23 15:48) Zgłoś naruszenie 00

  Co to znowu za rzeczniczka banków. Komu bank proponował przewalutowanie na złote? Chyba na franki. O takich przypadkach słyszałem. Pani Manager z firmy konsultingowej żyje ze zleceń banków i jej wywody na temat skutków przewalutowania mają się tak do prawdy w tym zakresie jak wykład prostytutki na temat moralności.

  Odpowiedz
 • m-ka(2015-02-24 14:59) Zgłoś naruszenie 00

  Jakie straty? Banki podzieliły skórę na niedźwiedziu i teraz płaczą, że będą mieć straty, bo się wydało, że to wcale nawet nie był niedźwiedź, co najwyżej miś pluszowy. Skok na kasę nieudany i wszystko. Zdarza się, tak jak nie każdy napad na bank się udaje.

  Odpowiedz
 • koko(2015-02-24 16:05) Zgłoś naruszenie 00

  pewnie znowu najłatwiej bronić banków, po co dbać o interes obywateli. Banki powinny ponieść odpowiedzialnośćza swoją LICHWĘ

  28 lutego 2015 godz. 14.00 Pałac Prezydencki

  Odpowiedz
 • Kredytobiorca(2015-02-23 20:26) Zgłoś naruszenie 00

  Pani rzecznik banków, za pieniądze nie wstyd Pani tak oszukiwać ludzi i wciskać kit? Najwyraźniej nie jest Pani bliski los tysiecy osób, które przez chciwość banków wpadły w kłopoty.

  Odpowiedz
 • Roman(2015-02-25 15:53) Zgłoś naruszenie 00

  Zagraniczne firmy matki naszych banków będą skarżyć Polskę za wdrożenie rozwiązań, które godzą w wolność rynku, naruszają stabilność prawa i zmieniają umowy zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami i zasadami wolnego rynku.

  od zdania zmieniają umowy zawarte zgodnie z obowiązującymi przepisami przestałem czytać...Jakoś sądy we wszystkich krajach nie potwierdzają zgodności tych umów z obowiązującymi przepisami...
  Do widzenia i zmień se zdjęcie...

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane