statystyki

Nowe prawo dotyczące chwilówek spowoduje wzrost zadłużenia klientów

autor: Joanna Kowalska20.01.2015, 06:50; Aktualizacja: 20.01.2015, 09:27
Regulacja nie tylko zwiększa uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego, ale też przewiduje nowe obowiązki i ograniczenia dla firm pożyczkowych.

Regulacja nie tylko zwiększa uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego, ale też przewiduje nowe obowiązki i ograniczenia dla firm pożyczkowych.źródło: ShutterStock

Dyskryminacja mniejszych przedsiębiorców, wzrost zadłużenia konsumentów czy powstanie szarej strefy – takie skutki, zdaniem branży, może wywołać nowe prawo dotyczące chwilówek. Związek Firm Pożyczkowych krytykuje projekt nowelizujący ustawę o nadzorze nad rynkiem finansowym (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1149 ze zm.), Prawo bankowe (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 1376 ze zm.) i niektóre inne ustawy.

Regulacja nie tylko zwiększa uprawnienia Komisji Nadzoru Finansowego, ale też przewiduje nowe obowiązki i ograniczenia dla firm pożyczkowych. Zgodnie z projektem maksymalna wysokość pozaodsetkowych kosztów kredytu nie może przekroczyć 25 proc. jego całkowitej kwoty. A Ministerstwo Finansów wskazuje, że przeciętne koszty stałe i koszty ryzyka w przypadku mikropożyczek (do 2 tys. zł) utrzymują się w granicach od 26 proc. do 38 proc. pożyczanej kwoty. „Zaproponowany limit nie pozwala zatem przedsiębiorcom pokryć w pełni ponoszonych kosztów udzielenia pożyczki – nie mówiąc już o uzyskaniu jakiegokolwiek zysku” – podnosi ZFP. W ocenie Związku opłaty pozaodsetkowe powinny być związane z faktycznymi kosztami obsługi kredytu.


Pozostało 61% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane