statystyki

Uwaga na chwilówki bez sprawdzania w BIK

autor: Danuta Pawłowska05.12.2014, 17:00
Pieniądze

Pieniądzeźródło: ShutterStock

Okres świąteczny to dla mnie wprawdzie radosny, ale i trudny czas. Liczne spotkania rodzinne, podróże i prezenty dla wnuków oznaczają spore wydatki. Mimo zaciskania pasa przez całą jesień i tak muszę się zadłużyć. Nie zamierzam pożyczać dużej kwoty, więc chyba najprościej będzie wziąć pożyczkę w jednej z instytucji finansowych, które decyzję podejmują w kilka minut – zastanawia się pani Anna

Reklamy telewizyjne świątecznych przysmaków oraz potencjalnych prezentów przeplatają się z reklamami pożyczek i kredytów, dzięki którym przeżyjemy rodzinne i bogate święta. Niestety, nim opadną wszystkie igły z choinki, może się okazać, że święta faktycznie będą niezapomniane, bo... wpadliśmy w pułapkę finansową.

Jeśli faktycznie nie ma szansy na dopięcie domowego budżetu, najrozsądniej jest zadłużyć się w banku, w którym od dawna prowadzimy rachunek, na który spływają comiesięczne dochody. To idealna sytuacja, dla banku jesteśmy wiarygodnym klientem i nie będzie się bał pożyczyć pieniędzy. Szybki kredyt bankowy będzie nas kosztować kilkanaście procent w skali roku.

Gdyby jednak było to takie oczywiste i osiągalne dla wszystkich, na rynku nie powstałby żaden parabank. Te instytucje finansowe ofertę kierują do konsumentów, którzy nie dostaną kredytu w banku. Czasem ciągnie się za nimi niejasna sytuacja kredytowa, ciążą inne długi, wiszą niespłacone karty kredytowe, nie mają stałych dochodów z legalnych źródeł lub ich dochody są zbyt małe. Taki klient może być cenny dla pożyczkodawcy, choć ryzykowny i właśnie za to ryzyko parabanki każą sobie bardzo słono płacić.


Pozostało 71% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
7,90 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze FB:

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane