Wyrok sądu: Kredyt we frankach wart tyle, ile klient dostał w złotych

autor: Marek Chądzyński08.12.2014, 07:00; Aktualizacja: 12.12.2014, 14:57
waluty-frank szwajcarski

Roszczenie wyliczone przez bank na podstawie kursu z jego własnej tabeli kursowej nie istnieje – uznał Sąd Okręgowy w Szczecinieźródło: ShutterStock

To pierwszy wyrok w Polsce, który pokazał, jakie mogą być skutki stosowania przez banki klauzul niedozwolonych w umowach kredytów walutowych.

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (107)

  • prawda(2016-01-04 14:31) Zgłoś naruszenie 43

    Nie rozumiem dlaczego państwo i rząd ma się zajmować tymi ,którzy pobrali kredyty we frankach szwajcarskich.Kredyt to sprawa osobista każdego z nas Zanim wezmę kredyt należy się zastanowić czy będzie mnie stać go spłacać.Grupa drobnych cwaniaczków pobrała kredyty we frankach bo sobie wykalkulowała ,że na tym zarobi krocie,a że nie wyszło to teraz płacz i lament.A co mnie to obchodzi to jest ich sprawa i nie widzę powodu abyśmy wszyscy płacili za ich chciwość. Rząd niech się zajmie bezrobociem, ogromną, NICZYM NIE NIEUZASADNIONĄ rozbieżnością, jeśli chodzi o wysokość emerytur, głodnymi dziećmi ,a nie histerią kliką cwaniaczków, bo nie udało im się zarobić na różnicach k.w...

    Odpowiedz
  • Gumiś (2016-01-05 16:37) Zgłoś naruszenie 43

    Prosta zasada pomyśl a potem działaj a teraz płacz hehe w walucie jakiej zarabiasz w takiej staraj się o kredyt proste . Ci co brali w zł płacą więcej ale stabilnie

    Odpowiedz
  • prawda(2016-01-04 14:27) Zgłoś naruszenie 44

    Nie rozumiem dlaczego państwo i rząd ma się zajmować tymi ,którzy pobrali kredyty we frankach szwajcarskich.Kredyt to sprawa osobista każdego z nas Zanim wezmę kredyt należy się zastanowić czy będzie mnie stać go spłacać.Grupa drobnych cwaniaczków pobrała kredyty we frankach bo sobie wykalkulowała ,że na tym zarobi krocie,a że nie wyszło to teraz płacz i lament.A co mnie to obchodzi to jest ich sprawa i nie widzę powodu abyśmy wszyscy płacili za ich chciwość. Rząd niech się zajmie bezrobociem, ogromną, NICZYM NIE NIEUZASADNIONĄ rozbieżnością, jeśli chodzi o wysokość emerytur, głodnymi dziećmi ,a nie histerią kliką cwaniaczków, bo nie udało im się zarobić na różnicach k.w.

    Odpowiedz
  • sprawiedliwość(2016-02-16 16:08) Zgłoś naruszenie 30

    Jeśli ktoś nie ma środków na opłacenie rachunków za prąd, to mu go odcinają , jak nie ma na benzynę to nie jedzie autem, a wsiada do autobusu, nie ma na ser, to je suchy chleb - NIKT NIC ZA NIEGO NIE SPŁACA. Frankowicze mają domy z dużymi działkami a co niektórzy po kilka 100 metrowych apartamentów na Wilanowie, a może by tak zamienić te luxusy ma mniejsze i w ten sposób spłacić kredyt samodzielnie, a nie próbować wyrwać od biedaków, mieszkających w blokach?

    Odpowiedz
  • Tolya(2015-01-20 16:20) Zgłoś naruszenie 31

    Kancelaria Wierzbowski Eversheads reprezentuje Bank Millennium w pozwie zbiorowym.

    Dlatego radzę traktować ten komentarz z przymrużeniem oka jako nie do końca obiektywny.

    Odpowiedz
  • az(2015-02-16 11:38) Zgłoś naruszenie 30

    A to banki nie wiedziały, że jak kurs chf wzrośnie, to wartość nieruchomości nie pokryje zobowiązanie przeliczonego wg. kursu bieżącego chf?. Chyba głupie musiały by być by tego nie wiedzieć.
    W żadnej umowie nie widziałam, żeby waloryzowana była wartość zadłużenia, waloryzuje się tylko wartość raty W konsekwencji - przy wzroście kursu - rośnie wartość odsetek, ale szybciej spłacam kapitał.
    A jak oni te raty liczą, to jeden pan Bóg wie- czy ktoś umie to porachowań na paluszkach lub kalkulatorze?
    Przecież to też jest jakaś ściema, żeby wysokość rat mógł policzyć tylko bank, a ja nie. I tylko bank wie dlaczego tyle idzie na odsetki a tyle na kapitał.

    Odpowiedz
  • Stalin i Hitler(2015-01-20 16:32) Zgłoś naruszenie 23

    W Hiszpanii i w Niemczech, czyli w krajach Pierwszego Świata Banki są instytucją prawa prywatnego, tak jak wszelkie kościoły i sekty łącznie z arabami w Francji. W prawie socjalistycznym ujmowano ich jako instytucje państwowe, bo wszystko było państwowe. Śmierdzące lenie posłowie mocą ustawy nie chcą ustanowić banków we właściwym miejscu, jako instytucje prywatne.

    Odpowiedz
  • cogito(2015-01-18 14:12) Zgłoś naruszenie 21

    Od dziesięcioleci wiadomo, że rządy nie chronią Polaków. Wręcz przeciwnie - od dziesięcioleci trwa zubożanie społeczeństwa i wywłaszczanie,

    Odpowiedz
  • rambo(2015-02-05 17:48) Zgłoś naruszenie 21

    hej bogacze na kredyt wy...c do roboty a nie zebrac byliscie swiadomi co robicie mysleliscie ze wam dadza za darmo h.j mnie to obchodz mi nikt nie daje pracuje za 1300zł ledwo koniec zkoncem wiarze i nie biore kredytów bo przewiduje nikt mi nie da za darmo wiec ***** mnie to obchodzi ze wy macie teraz ciezko bogacze na kredyt tacy ludzie co biora kredyt to dzi..y

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Wiedziały Gały co Dawały(2015-01-20 19:19) Zgłoś naruszenie 21

    Polskie Idioten banki...udzielały biedocie kredytów we Frankach...

    trzeba byc polskim bankierem by nie rozumieć jakie to niesie ryzyko dla banku i klienta...choć polski Bankier Klienta ma w d...

    Odpowiedz
  • ela(2015-12-31 18:21) Zgłoś naruszenie 20

    Szanowni frankowicze,pretensje miejcie do samych siebie.Braliscie franki ,bo wam się to opłacało,kiedy to sie zmieniło macie pretensje? do kogo? To tak jak gra na giełdzie.Bank z pewnością wam mówił ,ze kiedy braliście kredyt było to dla was opłacalne,ale z pewnością przestrzegali,że może się to zmienić na waszą niekorzyść.Jednak Polak mysli zawsze krotkowzrocznie tu i teraz ,nie interesuje się co będzie za kilka lat.Trzeba myśleć, a nie mieć pretensje do wszystkich i żeby wszyscy wam teraz spłacali kredyty.

    Odpowiedz
  • Ruda(2015-05-20 17:07) Zgłoś naruszenie 20

    Ja nie kapuje. Nie mam zdolności kredytowej w swojej walucie, mówią mi, że mam we frankach - biorę we frankach i hajda! No ludzie, litości... Każdy jest odpowiedzialny za swoje czyny. A jak nie chcecie być, frankowicze - załatwiać sobie żółte papiery i brak zdolności do czynności prawnych. Kosmici.

    Odpowiedz
  • Artur Gdansk(2015-01-30 09:28) Zgłoś naruszenie 11

    Dostana od banku tytul egzekucyjny i odechce im sie fikac. Komornik zajmie za tydzien konta, nieruchomosc, i potrm przez kolejny rok beda z bankiem walczyc. Za wlasna glupote i chciwosc. Trzeba bylo brac w zlotowkach.

    Odpowiedz
  • waldemar morawiec(2015-01-19 22:14) Zgłoś naruszenie 11

    czytam te wasze komentarze i sie dziwie... po prostu ci co brali kredyty w chf to debile jacys czy oszolomy? ktos ich zmuszal do podpisania umowy??? jak placili raty o pareset mniejsze niz w porownaniu z PLN to bylo fajnie, a teraz raptem wielki lament... po prostu ratunku niech panstwo pomaga. to jak mnie przestanie byc stac na splacanie hipoteki w PLN to tez mam prosic rzad o splacenie polowy? ktos z was mi dolozy? no ludzie rozsadku troche a nie wielki lament.. kto wam kazal nie czytac umowy i sie przelewarowywac? kto przy zdrowych zmyslach bierze kredyt w walucie jak PLN jest mocny? a rozumiem ze doradcy w banku zmuszali na sile? a moze pora policzyc ile przez te te lata sie zarobilo w stosunku do kredytu w PLN i teraz sprawdzic co bedzie dalej? a Panstwo jak dolozy do waszych kredytow to komu zabierze? samotnym matkom? emerytom? czy moze ze sluzby zdrowia? czekam na negaty, zwlaszcza ze w tym kraju myslenie boli...

    Odpowiedz
  • bd(2015-01-20 19:46) Zgłoś naruszenie 11

    Uważam, że ci co brali kredyty we frankach byli świadomi, że kurs się zmienia i nie zawsze jest to na korzyść kredytobiorcy, ale kuszące było oprocentowanie i chciwość w tym przypadku ich zgubiła. Nie jestem za tymi ludźmi, którzy brali kredyty nie w walucie, w której zarabiają. Chciwość nie popłaca. To co mają powiedzieć ci, którzy mają kredyty hipoteczne w złotówkach i przez cały okres trwania umowy kredytowej płacą wyższe oprocentowanie? Mają też pisać skargi do knf-u, a może do rządu, że jest taka niesprawiedliwość?

    Odpowiedz
  • M(2015-01-25 23:54) Zgłoś naruszenie 11

    Po skoku CHF do 4.30 okazuje się, że każdy kredytobiorca stał się niezwykłym ekspertem finansowym i od połowy stycznia 2015r dokładnie wie jak działa każdy bank udzielający kredyty. Szkoda, że w dniu podpisywania umowy kredytowej w CHF nie miał tej wiedzy. Aha, gdy frank był tańszy niż w dniu podpisywania umowy, to wtedy bank nie był aż takim złodziejem.

    Odpowiedz
  • Żadnych Franków NIE BYŁO........(2016-02-16 14:13) Zgłoś naruszenie 03

    Bo 700 tys Umów Kredytowych średnio po 200 tys Franków......daje zadłużenie we Frankach 140 Miliardów Franków....... A Faktycznie Banki w Polsce wykazują w pasywach zadłużenie zaledwie na 100 mln Franków.... Czyli Banki nie udzieliły kredytów we Frankach tylko w fikcyjnej jednostce przeliczeniowej 2 zł za Franka. DOSKONALE ZNAJĄC FAKTYCZNĄ 4 ZŁ WARTOŚĆ FRANKA ZA MOMENT......

    Odpowiedz
  • natan(2016-01-01 12:17) Zgłoś naruszenie 02

    To proszę wytłumaczyć to lemingom i aferzystom z PO oraz banksterowi Petru którzy straszą Polaków zamachem stanu , zamachem na upolityczniony TK , zamach na wolność obywateli , czy zamach na zamach nie wiadomo na co !!! Naród na Węgrzech wybrali Orbana na 2 kadencję bo Orban pomógł jako prezydent swojemu narodowi !!! A taki bankster Petru z dzieciorobem Kijowskim który nie płaci alimentów na swoje dzieci i ma ok . 100tys zadłużenia wyprowadza ludzi na ulicę i kłamie Polaków przeciw rządowi PIS i prezydentowi którzy w ciągu 2 miesięcy nie za wiele mogą zrobić tylko utrudniają rządzenie a Petru i jego partia nie złożyli ani jednego sensownego projektu w sejmie tylko latają po telewizjach !!! Precz z Petru bo to kłamca i oszołom a nie polityk !!!

    Odpowiedz
  • Adwokaci BANKSTERÓW(2016-02-16 14:17) Zgłoś naruszenie 03

    Dziwi mnie skąd w Polsce tylu obrońców Banków...... Dlaczego z taką zapalczywością bronią Banków które wykorzystały hosse budowlaną i jedyny w historii spadek do 2 zł kursu Franka by złapać polaczków w sieć. Ba niektórzy piszą - I bardzo dobrze że Banki zrobiły kredyciarzy w wała. Należy im się....

    Odpowiedz
  • Habed(2016-05-13 15:36) Zgłoś naruszenie 00

    Jesli nie wiecie kto moze wam pomoc w sprawach zwiazanych z frankami to podpowiem ze Krystyna Klita.

    Odpowiedz