statystyki

System płatności Blik ruszy w styczniu. Na początek dla klientów PKO, mBanku, BZ WBK, Aliora, Millennium i ING

autor: Jacek Uryniuk02.12.2014, 07:40; Aktualizacja: 02.12.2014, 08:48
Adam Malicki

Adam Malicki, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blikźródło: Materiały Prasowe
autor zdjęcia: Mariusz Szachowski

Mobilne transakcje będą realizować na początek klienci PKO, mBanku, BZ WBK, Aliora, Millennium i ING. W krótkim czasie sieć akceptacji ma liczyć 100 tys. punktów - Adam Malicki, prezes Polskiego Standardu Płatności, operatora systemu Blik.

Otrzymaliście zgodę NBP na prowadzenie systemu płatności. Dzięki temu macie komplet dokumentów potrzebnych do startu. Kiedy on nastąpi?

Nie oczekiwaliśmy na zgodę NBP biernie – cały czas prowadziliśmy prace przygotowawcze. Dzięki temu już za kilka dni będziemy gotowi do przeprowadzenia pierwszych testowych transakcji. Teraz możemy podpisywać umowy z pierwszymi uczestnikami systemu Blik. Mogą to być zarówno banki lub instytucje płatnicze udostępniające swoim klientom aplikację mobilną pozwalającą na dokonywanie transakcji mobilnych, jak i agenci rozliczeniowi obsługujący różnego typu akceptantów. Celem jest osiągnięcie w krótkim czasie 100 tys. punktów akceptacji. Prowadzimy rozmowy z nowymi partnerami, takimi jak: Eurobank, BNP Paribas Bank Polska, Credit Agricole, Getin Bank, Idea Bank, NeoBank, Bank Polskiej Spółdzielczości, Dotpay, CashBill, IT Card.

Czyli 1 stycznia będziemy mogli płacić Blikiem?

Start systemu nastąpi, gdy banki wprowadzą w regulaminach nową usługę. Trwa to zwykle dwa miesiące. Banki mają już wielu klientów bankowości mobilnej, ale wraz z nową usługą chcą zapewnić jak najszerszą sieć akceptacji. Od strony technicznej byliśmy gotowi już w listopadzie. Natomiast klienci zyskają dostęp do Blika w styczniu lub lutym przyszłego roku.

Dlaczego wydanie zgody przez NBP trwało tak długo?

Pragnę podkreślić: jesteśmy pierwszym systemem płatności mobilnych w kraju, a szóstym systemem płatności detalicznych w historii, jaki otrzymał zgodę NBP. To powód do zadowolenia. System Blik działa w oparciu o ustawę o ostateczności rozrachunku. Bardzo istotnym elementem bezpieczeństwa jest gwarancja tego rozrachunku. W systemie Blik obowiązuje zasada loss sparing, co oznacza, że w przypadku braku środków jednego uczestnika pozostali uczestnicy zapewnią pokrycie. To nowe rozwiązanie bardzo pozytywnie wpływające na koszt działania systemu w stosunku do kosztu tworzenia ewentualnego funduszu gwarancyjnego. Zmian w systemie Elixir dokonać musiała także KIR. Transakcje mobilne są traktowane z najwyższym priorytetem, co oznacza, że w opisanych wyżej sytuacjach transakcje mobilne są wycofywane z sesji w ostatniej kolejności. To wszystko razem gwarantuje nam dokonanie rozrachunku w terminie.

W tym momencie sieć akceptacji Blika to sieć akceptacji IKO?


Pozostało jeszcze 39% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane