Posłowie chcą zobowiązać banki, aby przed zawarciem umowy kredytu informowały klientów o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) i zamieszczały takie pouczenie w treści oświadczenia składanego przez klienta.
Posłowie chcą zobowiązać banki, aby przed zawarciem umowy kredytu informowały klientów o skutkach wystawienia bankowego tytułu egzekucyjnego (BTE) i zamieszczały takie pouczenie w treści oświadczenia składanego przez klienta.
Powinny też informować dłużnika, że mają zamiar wystąpić do sądu o nadanie klauzuli wykonalności BTE. Sąd zaś miałby obowiązek zbadać, czy dopełniły obowiązków informacyjnych. Posłowie chcą też umożliwić komornikowi zawieszanie egzekucji wówczas, gdy dłużnik domaga się pozbawienia tytułu wykonalności w całości lub w części, a jego żądanie spełnia wymogi formalne. Teraz o zawieszeniu decydują sądy.
Propozycje te mają chronić klientów banków – przede wszystkim konsumentów i małych oraz średnich przedsiębiorców – przed skutkami pisemnych oświadczeń o poddaniu się egzekucji w sytuacji, gdy nie zostali oni należycie poinformowani o skutkach prawnych takiej czynności. Znalazły się one w poselskim (PSL) projekcie zmian do ustawy – Prawo bankowe oraz kodeksu postępowania cywilnego.
Propozycje pozytywnie ocenia sędzia Katarzyna Kamińska-Krawczyk z Sądu Rejonowego dla Łodzi-Widzewa.
– Wprawdzie przysporzy to dodatkowej pracy sądom, ale umożliwi dłużnikom wcześ- niejsze wniesienie zażalenia – komentuje.
Sędzia uważa jednak, że taka ochrona i tak będzie niewystarczająca. Jej zdaniem instytucja BTE, dająca nadmierne przywileje bankom, nie jest już w ogóle potrzebna. Banki mogą bowiem w inny sposób sprawnie dochodzić swoich roszczeń, np. w drodze postępowania nakazowego i upominawczego, w szczególności w e-sądzie.
Projekt nowelizacji krytycznie ocenia Rafał Fronczek, prezes Krajowej Rady Komorniczej. Jego zdaniem nie ma podstaw do przyjęcia, że dłużnika należy uprzedzić o tym, że BTE został wystawiony i ma nadaną klauzulę wykonalności.
– Dłużnik o nadaniu klauzuli wykonalności powinien dowiedzieć się przy pierwszej czynności egzekucyjnej – twierdzi Rafał Fronczek.
Przekonuje też, że wniesienie powództwa opozycyjnego nie może skutkować obligatoryjnym zawieszeniem postępowania egzekucyjnego. Ogólne zasady zabezpieczenia roszczeń, w tym poprzez zawieszenie postępowania egzekucyjnego, wymagają bowiem oceny przez sąd.
Etap legislacyjny
Projekt wniesiony do Sejmu
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A. Kup licencję
Reklama
Reklama