Kredyty hipoteczne: Będzie pozew zbiorowy nabitych we franki

autor: Dorota Kalinowska15.01.2014, 06:48; Aktualizacja: 15.01.2014, 10:01
Szansy powodzenia kancelaria upatruje przede wszystkim w stałej zmianie kursu franka szwajcarskiego, której nie przewidzieli ani klienci, ani banki.

Szansy powodzenia kancelaria upatruje przede wszystkim w stałej zmianie kursu franka szwajcarskiego, której nie przewidzieli ani klienci, ani banki.źródło: ShutterStock

Prawnicy jednoczą oburzonych na kredyty we szwajcarskiej walucie. W Polsce zostanie złożony pierwszy pozew zbiorowy klientów z różnych banków. Do tej pory zgłosiło się blisko 100 osób. Większość to klienci Getin Noble Banku (ok. 35 proc.) oraz Raiffeisena (20 proc.).

wróć do artykułu

Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję
Redakcja gazetaprawna.pl
Źródło:Dziennik Gazeta Prawna
Polub Gazetaprawna.pl

Polecane

Reklama

Komentarze (101)

  • Węgry-bis!(2014-01-15 09:19) Zgłoś naruszenie 00

    I bardzo dobrze. Niech puszczą banksterów z torbami !

    Odpowiedz
  • Piotrek(2014-01-15 09:21) Zgłoś naruszenie 00

    Szkoda zachodu, porzyczyli firanki oddać tez trzeba firanki nikt im tego nie odpuści, na co oni liczą ze ktoś im coś podaruje?

    Odpowiedz
  • Grubelek(2014-01-15 09:26) Zgłoś naruszenie 00

    splacam kredyt we frankach, byłabym wniebowzieta, gdyby pozwy przyniosły pozytywny skutek, ale nie oszukujmy się. W calosci zgadzam się z wiekszoscią, że widziały gały co brały i kazdy dorosły, w miarę inteleigentny czlowiek słyszał o ryzyku walutowym. Skoro zdecydowałam się swiadomie na kerdyt we frankach to muszę ponosić tego konsekwencje. Racja, ze gdyby kurs franka spadł na łeb na szyję to nikt nie podnosiłby rabanu. Według mnie śmieszny pozew.

    Odpowiedz
  • Fen(2014-01-15 09:27) Zgłoś naruszenie 00

    Do matrix:

    Dobra argumentacja. Zróbmy takie same reguły na GPW. Kupuje akcje po określonej cenie. Jeśli ta cena wzrośnie to sprzedaje z zyskiem, jeśli spadnie to pozywam sprzedającego akcje lub spółkę i oddaje im akcje po cenie kupna bo nie jestem Doktorem na uczelni ekonomicznej i nie musze nic wiedzieć o ryzyku zmiany ceny!

    Szkoda mi osób które płacą kosmiczne raty z powodu wahań kursu, ale prawda jest taka że albo są wyjątkowo głupimi osobami nie mającymi żadnej wiedzy i zainteresowań poza tym jak zjeść obiad i obejrzeć film w telewizji, albo celowo brali kredyt we frankach żeby zarobić - obydwie strony są sobie winne. Z resztą nie wierze w kit że człowiek który ukończył chociaż podstawówkę nie wie że kursy walut się ciągle zmieniają ...

    Odpowiedz
  • Pazerni idioci?(2014-01-15 09:38) Zgłoś naruszenie 00

    Pisanie o tym, że zaskoczyła klientów i bankowców stała zmienność kursu walut jest obrażliwa dla bankowców i ich klientów. Prof. Rybicki wiceprezes NBP w tamtych czasach wielokrotnie uświadamiał przyszłych kredytobiorców mówiąc - bież kredyt wyłącznie w walucie w której pobierasz pensję.

    Odpowiedz
  • pozwałemBank(2014-01-15 09:54) Zgłoś naruszenie 00

    Prawomocne wyroki przeciwko bankom w sprawie kredytów hipotecznych CHF do pobrania na blogu pozwalemBank.

    Odpowiedz
  • Dan(2014-01-15 10:01) Zgłoś naruszenie 00

    Ryzyko walutowe zawsze będzie istnieć. Moim zdaniem to rządzący maja gdzieś społeczeńtwo, nie ma instrumentów wspierania szczegolnie ludzi próbujących jakoś żyć i w miare godnie mieszkać. Gdyby nie Ci kredytobiorcy to w życiu nie sprzedano by tylu mieszkan. A przecież zarabia się na nich krocie, bo dochodzi wyposażenie usługi itp. Nie wspominając o bankach. Każdego dnia musze walczyc o to co mam. Nie moge liczyć na nikogo. Nie miałam bogatych rodziców wiec nie miałam wyjścia aby gdzikolwiek mieszkać musiałam wziąć kredyt. Przy ocenie mozliwości kredytobiorcy praktycznie byl wlaśnie Chf z uwagi na niższą rate...

    Odpowiedz
  • nick(2014-01-15 10:04) Zgłoś naruszenie 00

    Frank fakrycznie był tańszym kredytem i wiązal się z ryzykiem wzrostu cejy. Jednakże to co się stało to nie tak jak co niektórzy piszą braliscie to teraz placzcie. Jego cena wzrosła zbyt szybko i zbyt wysoko. Jak ktoś tam mówił o powrocie do szkoły bo ppdpisywali te umowy sami kretyni to niech sam się troche podszkoli jakie kretynstwa wygaduje. Ekonomia tu nie spełniła swojej roli tylko dla tego że zjawisko było zbyt duże i nikt tego nie był w stanie przewidzieć nawet w czarnych scenariuszach

    Odpowiedz
  • Fannie(2014-01-15 10:21) Zgłoś naruszenie 00

    kredyty we frankach dostawali ludzie, którzy nie mieli zdolności w złotówkach. Czyli dostawali kredyty subprime i na tym polrga oszustwo banków

    Odpowiedz
  • zbyszek(2014-01-15 10:30) Zgłoś naruszenie 00

    zawsze nam polakom wydaje sie ze jestesmy madrzejsi od innych .jak dostaniemy za to w dupe to zawsze winni sa inni a nie my.pozostali jeszcze tradycyjnie zydzi i cyklisci na ktorych mozemy zwalic wszystko.no do roboty kochani rodacy na co czekacie?

    Odpowiedz
  • Polak(2014-01-15 10:37) Zgłoś naruszenie 00

    Postępowanie prawników w tej sprawie jest nieetyczne.

    Odpowiedz
  • PLN(2014-01-15 10:46) Zgłoś naruszenie 00

    Ekonomisci, do szkoły pouczyć sie pisać, literówka się kłania, ale to chyba jad złośliwości. Mozna podjąc ryzyko baranki, ale zwiększenie rat o 60% to juz chyba spekulacja. a czy teraz bank interesuje się zdolnoscią kredytobiorców. Mam kredyt w złotówkach i tylko czekam na to, co wymyślą dla nas. A powiadam wam, nadejdzie ten dzień niebawem. Obym bym był złym prorokiem.

    Odpowiedz
  • bogu(2014-01-15 11:21) Zgłoś naruszenie 00

    Mam nadzieję , że w sądzie znajdzie się ktoś mądry i oddali ten bezzasadny i śmieszny pozew.

    Odpowiedz
  • ośmiornica(2014-01-15 11:33) Zgłoś naruszenie 00

    Brzydzę się wami, hipokryci! Jak frank był nisko, to się niejeden chwalił, jaką to ma niską ratę w porównaniu z "frajerami", którzy wzięli w PLN. Jak teraz podskoczył, to płaczą, że "nie wiedzieli". Zresztą, kogo to obchodzi, że "nie wiedzieli". W umowie kredytowej jest zapis o świadomości ryzyka wynikającego z wahania kursu. Podpisując tę umowę, kredytobiorca zaświadcza, że ryzyko to zna. Skąd? Może nawet ze Świerszczyka - to bez znaczenia. Deklaracja świadomości została podpisana. Wtedy wiedział, teraz nie wie, jeden z drugim, jak przestało się opłacać. Hipokryci i łgarze, brzydzę się wami.

    Odpowiedz
  • k.w.(2014-01-15 11:47) Zgłoś naruszenie 00

    Dobrze wiedzieli, jaki kredyt biorą. Wydawało im się, ze "łapią pana boga za nogi", ale się nie udało. Chciało się być chytrym, to teraz do sadu, a nuż się uda.

    Odpowiedz
  • jAKUB(2014-01-15 12:10) Zgłoś naruszenie 00

    KREW CZŁOWIEKA ZALEWA JAK SIĘ SŁYSZY TYCH SKRZYWDZONYCH KREDYTOBIORCÓW , KTÓRZY PŁACZĄ ŻE BYLI NIEŚWIADOMI RYZYKA WZROSTU KURSU FRANKA. JAK PRZEZ KILKA LAT PŁACILI MNIEJSZE RATY TO ŚMIALI SIĘ Z TYCH CO BRALI KREDYT W ZŁOTÓWKACH. DLACZEGO W CZASIE KIEDY PŁACILI NISKIE RATY NIE WOJOWALI Z BANKIEM. A TERAZ RŻNĄ GŁUPA JAK TO NIE BYLI ŚWIADOMI TEGO CO PODPISUJĄ . SKORO BYLI TAK TĘPI TO ICH SPRAWA. JEDYNĄ WINA BANKU JEST TO ŻE DAWAŁY KREDYT MAŁO ROZGARNIĘTYM. MYŚLĘ ŻE RÓWNIEŻ POWINNI WYSTĄPIĆ Z ROSZCZENIAMI DO BANKU KREDYTOBIORCY W ZŁOTÓWKACH , KTÓRZY BRALI KREDYT NA ZMIENNEJ STOPIE OPROCENTOWANIA. ONI TEŻ NIE BYLI ŚWIADOMI ŻE PRZYJDZIE CZAS , KIEDY STOPA OPROCENTOWANIA SIĘ ZMIENI , A PRZEZ TO ICH RATA. POKUPOWALI DOMY , NIEJEDNOKROTNIE NA ZAROBEK , PŁACILI NIŻSZE RATY A TERAZ BEZCZELNIE DOMAGAJĄ SIĘ ZMIANY KREDYTU. GDYBY DALEJ FRANK STAŁ NISKO TO BY RĘCE ZACIERALI. A TAK TO JEST RYZYKO JEST ZABAWA. ZA GŁUPOTĘ TRZEBA PŁACIĆ SAMEMU A NIE DOMAGAĆ SIĘ ABY PŁACILI ZA NIA INNI KLIENCI BANKU.
    A TAK NA MARGINESIE MAM PYTANIE DO TYCH ŚWIATŁYCH PRAWNIKÓW , KTÓRZY BRONIA TYCH SKRZYWDZONYCH , NIEŚWIADOMYCH NICZEGO , BIEDNYCH FRANKOWCÓW.
    KILKA LAT TEMU JAK KUPOWAŁEM MIESZKANIE PANI W ADMINISTRACJI ZAPEWNIAŁA MNIE ŻE CZYNSZ NIE BĘDZIE WZRASTAŁ. A DZISIAJ PŁACĘ KILKASET ZŁOTYCH WIĘCEJ. CZY TEZ BĘDZIECIE MNIE BRONIC JAK SKRZYWDZONEGO ? BO BYŁEM BIEDNY NIEŚWIADOMY I UWIERZYŁEM TEJ PANI.

    Odpowiedz
  • elektron(2014-01-15 12:22) Zgłoś naruszenie 00

    ..dla mnie stanowisko tych "rzekomo pokrzywdzonych" jest chore...przecież wiedzieli co robią,czytali umowę,sytuacja na rynkach finansowych jest taka a nie inna...a zatem o co "biega" kto ich zmuszał do podpisanie umowy...nikt!!! sami podjęli taka decyzje...trzeba teraz pić to piwo albo wodę :)

    Odpowiedz
  • 700tys kredytów po 200 tys Franków(2014-01-15 12:26) Zgłoś naruszenie 00

    Banki doskonale wiedziały że taka podaż Franków na płytki rynek Franka w Polsce spowoduje gigantyczny spadek Kursu tej waluty...

    Tak więc Banki upiekły w Polsce 3 pieczenie na 1 ogniu.
    1. Udzieliły ogromną ilość kredytów o dużej wartości
    2 Skupiły tani Franki w momencie udzielania kredytu po 2zł
    3 Sprzedają obecnie drogo Franki po 3.40 zł

    Klienci Frankowi nie mieli świadomości w/w sytuacji...Banki idealnie to wiedziały

    Odpowiedz
  • KRZYSZTOF KORNATOWICZ(2014-01-15 13:03) Zgłoś naruszenie 00

    Podstępnie zwabieni w pułapkę frankokredytów , przez banksterów nasi rodacy , nie doczekali się pomocy w nierównej walce z mafia bankową , ze strony naszego państwa , które ma głęboko w nieprzyzwoitości los setek tysięcy swoich , rabowanych przez banki , obywateli .GĘGANIE przez durniejszą część naszego społeczeństwa o gałach , co to niby wiedziały co brały , świadczy tylko o inteligencji gęsi z zagrody gęgających . SKORO FRANK BYŁ TAK NIEBEZPIECZNYM TOWAREM , TO DLACZEGO SPECJALIŚCI Z BANKÓW , KTÓRZY POWINNI NA TYM ZNAKOMICIE SIĘ ZNAĆ DOPUŚCILI DO JEGO OBROTU W KREDYTACH ?! Kto spekulował wartością franka - Kowalski ? Nowak ? NIE !!! Spekulowali , dla ograbienia setek tysięcy klientów , sami właściciele banków ! I powinni teraz ponieść konsekwencje swojej spekulacji . Dowód ? Proszę bardzo - Dlaczego udzielano pożyczek we frankach , na masowa skalę , kiedy był tani , a znacząco zaprzestano udzielania pożyczek , we frankach , kiedy był przewartościowany i wiadomym było , że może tylko spaść jego wartość ?! To rola państwa chronić obywatela swojego kraju , a nie chronić interesów banksterów !!! I DLATEGO NALEŻY POPRZEĆ " OBURZONYCH " Krzysztof KornATOWICZ

    Odpowiedz
  • do 39 tki(2014-01-15 13:34) Zgłoś naruszenie 00

    Kto na tym Zarobił ??? Sam sobie odpowiedziałeś.

    Ten kto taki "produkt finansowy" zaoferował - przecież na tym Kredycie idealnie udało się finansjerze zrobić interes.

    Z perspektywy czasu zastanawiające jest dlaczego tani Frank skupowały masowo wyłącznie instytucje finansowe ...te same które go teraz oferują..ale już drożej.

    W tej sytuacji tylko głupi by informował Klienta ryzyku ...jak można duużo zarobić.

    Udawanie teraz przez Banki biednych i naiwnych sierotek jest śmieszne...

    Odpowiedz