Rada Ministrów przyjęła założenia do projektu ustawy o odwróconym kredycie hipotecznym. Przepisy wprowadzone przez ustawę mają chronić głównie osoby starsze, które najczęściej będą korzystać ze specyficznej formy kredytu, jaką jest odwrócona hipoteka.



Zgodnie z przyjętymi założeniami, odwrócony kredyt hipoteczny będą mogły oferować swoim klientom banki, instytucje kredytowe, oddziały banków zagranicznych oraz instytucje kredytowe prowadzące działalność transgraniczną. Rada Ministrów wyklucza prawną możliwość oferowania podobnych usług przez instytucje nie objęte nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego lub analogicznego organu w innych państwach członkowskich Unii Europejskiej. Przyjęty projekt nie określa natomiast limitu wieku osoby, która pragnie skorzystać z tej formy kredytu.

Bank, zawierając umowę odwróconego kredytu hipotecznego, zobowiąże się do wypłaty określonej w umowie kwoty przez czas określony lub jednorazowo. Kredytobiorca do chwili swojej śmierci pozostanie właścicielem/wieczystym użytkownikiem nieruchomości lub posiadaczem spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu i będzie zamieszkiwać w nim do dnia swojej śmierci. Podstawą do ustalenia kwoty odwróconego kredytu hipotecznego będzie rynkowa wartość nieruchomości.

Dla kredytobiorców zawarcie umowy o odwróconym kredycie hipotecznym będzie traktowane jak zaciągnięcie kredytu. Środki uzyskane z tego tytułu nie będą stanowić przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym.

Przewiduje się, że roszczenie o zwrot odwróconego kredytu – wraz z odsetkami i innymi kosztami – będzie wymagalne po 12 miesiącach od dnia śmierci kredytobiorcy. Dzięki temu spadkobiercy będą mogli dopełnić formalności spadkowych oraz mieć możliwość spłacić kredyt i zachować prawo do lokalu. Kredyt można będzie spłacić wcześniej i nie ponosić kosztów naliczanych odsetek.