Kierowcy i ich samochody od nowego roku nie będą już mieć żadnych tajemnic dla zakładów ubezpieczeń. Wystarczy wpisać do komputera PESEL i numer rejestracyjny, a w ciągu kilku sekund pojawi się cała historia ubezpieczonego i pojazdu.

– Zebraliśmy ze wszystkich towarzystw dane, które dotąd przechowywane były w wersji papierowej – wyjaśnia Przemysław Czapliński z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. – Obecnie trwa sprawdzanie, jak działa system. Jeśli testy wypadną pomyślnie, od nowego roku ubezpieczyciele będą mieć nowe narzędzie w ręce – bazę kontrahenta i pojazdu.

Od niedawna zakłady mogą za pośrednictwem UFG weryfikować szkodowość kierowców i przebieg ich ubezpieczenia. To pozwala wyeliminować przypadki naciągania towarzystw na udzielanie maksymalnych zniżek przez często zmieniające ubezpieczycieli osoby, które nie przyznają się do wypadków i stłuczek, których były sprawcami. Dzięki UFG rozbito też niedawno szajkę 200 osób zajmujących się wyłudzaniem odszkodowań.

Dla kupujących ubezpieczenia nowy system ma być korzystny. – Mając pełną wiedzę o kierowcy i jego aucie, będzie można od ręki wyliczyć składkę na miarę, uwzględniając dotychczasowy przebieg ubezpieczenia od momentu zdania prawa jazdy i rejestracji auta – zapewnia Czapliński.

Jednocześnie UFG zamierza uruchomić portal dla kierowców, dzięki któremu oni sami będą mogli prześledzić swą historię i sprawdzić szkody, którymi zostali obciążeni.

Urząd pracuje też nad przekazywaniem informacji online o szkodzie przez towarzystwa do UFG. – Jeśli dziś oszuści mający polisy w dziesięciu towarzystwach jednocześnie zgłaszają szkodę u wszystkich ubezpieczycieli, nie jesteśmy w stanie błyskawicznie zareagować – zaznacza Czapliński. – Ale jeśli w kilka minut po zgłoszeniu będziemy już mieli u siebie tę informację, wtedy będziemy mogli reagować, jeśli ta sama szkoda tej samej osoby i auta wpłynie z innego zakładu – dodaje.