W pierwszym kwartale tego roku przestępcy próbowali wyłudzić z banków 85,7 mln zł. To o 27,8 mln zł mniej niż w ostatnim kwartale 2011 r. i o 77,7 mln zł mniej niż w rekordowym pod tym względem czwartym kwartale 2010 r. – wynika z najnowszej edycji raportu InfoDok.
W dodatku w pierwszym kwartale tego roku tylko trzy próby wyłudzeń przekroczyły 2 mln zł – podkreśla Grzegorz Kondek, koordynator kampanii informacyjnej systemu Dokumenty Zastrzeżone ZBP. Najwyższa zanotowana kwota osiągnęła poziom 2,3 mln zł (sytuacja z województwa małopolskiego). To znacznie mniej niż przed rokiem, kiedy próbowano skraść 9,0 mln zł (województwo łódzkie).
W sumie odnotowano jedynie 1422 próby wyłudzeń. To najniższy wynik w całej historii badań prowadzonych od 2007 r. – o 11 proc. pobite zostało dotychczasowe minimum, które wynosiło 1605 prób. Jest to wynik aż o 41 proc. niższy niż rekordowy pod tym względem trzeci kwartał 2008 r.
Eksperci ten spadek tłumaczą tym, że Polacy są coraz bardziej świadomi konsekwencji związanych z utratą dokumentów. Jest to m.in. związane z prowadzoną od kilku miesięcy m.in. przez Związek Banków Polskich i InfoDok kampanią informującą, co zrobić, gdy stracimy papiery. Powstała specjalna strona www.dokumentyzastrzezone.pl.
Jest na niej poradnik, można się także dowiedzieć, jak i gdzie szybko zastrzec papiery. Najważniejsza z informacji jest jednak taka, że w przypadku utraty dowodu osobistego, paszportu, prawa jazdy kluczowa jest pierwsza godzina. Często przestępcy najpierw obserwują ofiarę, a gdy udaje im się ją okraść z papierów, natychmiast biegną do banku po kredyt.
W pierwszym kwartale tego roku Polacy stracili i zdołali zastrzec niemal 28 tys. dokumentów. W sumie w centralnej bazie danych jest już ponad 1 mln zastrzeżonych utraconych papierów. Dzięki temu łatwiej udaje się wyśledzić przestępców. Kradzione dokumenty wykorzystywane są nie tylko do wyłudzania kredytów, ale także do dokonywania zakupów z odroczoną płatnością, kradzieży wypożyczanych przedmiotów – np. samochodów, podpisywania umów najmu w celu kradzieży dobytku lub unikania opłat. Dlatego tak ważne jest zastrzeganie utraconych dokumentów w banku. Dzięki temu ryzyko wyłudzenia naszych pieniędzy zostaje znacząco ograniczone, można też uniknąć wielu problemów związanych z wyjaśnieniem sprawy.