statystyki

Kolejny problem frankowiczów - wykreślenie hipoteki [OPINIA]

autor: Karolina Pilawska06.07.2020, 08:47; Aktualizacja: 06.07.2020, 09:33
Frankowicz pozywa bank o zapłatę i o ustalenie nieważności umowy kredytu. Mijają dwa, trzy, cztery lata i w końcu otrzymuje upragniony wyrok, z którego wynika wprost, że umowa jest nieważna. Z treści hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości wynika natomiast, że hipoteka zabezpiecza roszczenia dotyczące umowy kredytu

Frankowicz pozywa bank o zapłatę i o ustalenie nieważności umowy kredytu. Mijają dwa, trzy, cztery lata i w końcu otrzymuje upragniony wyrok, z którego wynika wprost, że umowa jest nieważna. Z treści hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości wynika natomiast, że hipoteka zabezpiecza roszczenia dotyczące umowy kredytuźródło: ShutterStock

Osoby uwikłane w tzw. kredyty frankowe walczą o sprawiedliwość w sądach od ładnych paru lat. Część z nich uzyskała już prawomocne wyroki unieważniające ich umowy. Ktoś by powiedział – to koniec, udało im się. Ale czy na pewno to już?

Jak się okazuje, dla niektórych sądów wieczystoksięgowych stwierdzenie nieważności umowy, nawet ujęte w sentencji wyroku, nie jest wystarczają podstawą do wykreślenia hipoteki z kredytowanej nieruchomości. Ale od początku. Frankowicz pozywa bank o zapłatę i o ustalenie nieważności umowy kredytu. Mijają dwa, trzy, cztery lata i w końcu otrzymuje upragniony wyrok, z którego wynika wprost, że umowa jest nieważna. Z treści hipoteki w księdze wieczystej nieruchomości wynika natomiast, że hipoteka zabezpiecza roszczenia dotyczące umowy kredytu. A zgodnie z wyrokiem sądu umowy już nie ma. Logiczne jest więc zawnioskowanie o wykreślenie hipoteki. Wydaje się przecież, że taki wyrok w zupełności powinien do takiej czynności wystarczyć.


Pozostało 76% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (21)

  • Krzysiek Z Wrocławia(2020-07-07 09:15) Zgłoś naruszenie 4612

    Ale Adrian obiecał... Taki to z niego Pinokio.

    Odpowiedz
  • Adi(2020-07-07 09:05) Zgłoś naruszenie 42105

    Brali to niech płacą!! Zero ulg dla frankowiczów !!

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Lucyper(2020-07-07 12:44) Zgłoś naruszenie 3611

    Nie.moze być frank kosztował 2zl a teraz 4zl .Ciagle bank Zarabia

    Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
  • Anonim (2020-07-07 11:29) Zgłoś naruszenie 3470

    Umowę czyta się przed podpisaniem?Dlaczego teraz "wszyscy"mamy płacić za ich domy ,czy mieszkania!Bo pomoc będzie zapewne z naszych podatków, czyli budżetu "państwa "

    Pokaż odpowiedzi (4)Odpowiedz
  • Ja to ja(2020-07-07 20:01) Zgłoś naruszenie 3414

    Te kredyty to jawne oszustwo. Wzbogaciły się banki i m in Morawiecki.

    Odpowiedz
  • Katon M70(2020-07-08 08:29) Zgłoś naruszenie 176

    LUDZIE ....nie znacie sprawy ..istoty problemu i dalej stek bzdur...oskarżeń ..jakieś subiektywne wydumania. Ludzie ..idioci ..TO NIE SA KREDYTY WE FRANKACH!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!..TO JEST POCHODNY INSTRUMENT FINANSOWY SWAP -WKOMPONOWANY W UMOWĘ RZEKOMO KREDYTOWĄ . INSTRUMENTEM BAZOWYM JEST FRANK .....BEZ OBROTU WALUTOWEGO ..BO TE INSTRUMENTY NIE WYMAGAJĄ TAKIEGO OBROTU MIĘDZY STRONAMI KONTAKTU....o czym bank wiedział od pierwszej wizyty klienta w banku ..by zrealizować cel kredytu potrzebny był złoty i tylko złoty. SKOŃCZCIE TA DURNA DYSKUSJE NARODOWĄ ..TO BICIE PIANY I ZASATANAWIANIE SIE NAD PROBLEMEM KTÓRY NIE ISTNIEJE FAKTYCZNIE ..Te umowy od dnia ich zawarcia są NIEWAZNE !!!!!!! TO POWINIEN ORZECZ SĄD NAJWYŻSZY JAKO "COMMON LAW.".I SKOŃCZYŁABY SIE TA ZABAWA W KOTKA I MYSZKĘ NABIAJACA KABZĘ PRAWNIKOM RADCOM DORADCOM BIEGŁYM PRZEBIEGŁYM I WIKŁAJACE KLIENTÓW I SADY W WIELOLETNIE PROCESY BEZ SENSU . PS. gdzie jest ku..a to państwo krzyczy art. 76 Konstytucji ...a pan panie Duda obłuda ze swoją obietnicą gdzieś waść przepadł....??????

    Odpowiedz
  • Owca(2020-07-07 22:53) Zgłoś naruszenie 1526

    Może mieszkanka w ogóle im dać za free bo poszkodowani. Ale przez swoją chorą chciwość i egocentryzm - jak brali byli wybrańcami reszta to owce- teraz poszkodowani. HA !

    Odpowiedz
  • Nostradamus(2020-07-08 18:51) Zgłoś naruszenie 95

    A kto karze wam płacić frankowicze już po 10 latach zapłacili już cały kredyt natomiast banki z mieszkania wartego 300tyś zrobiły nieruchomiść wartą 700tyś To chyba coś nie tak.

    Odpowiedz
  • Małgorzata(2020-07-08 09:39) Zgłoś naruszenie 914

    Fajnie się brało bardzo tani kredyt a brali go w dużej mierze ludzie wykształceni to co nie umieli czytać? Śmiali się z tych co brali kredyt w złotówkach a teraz co?

    Pokaż odpowiedzi (2)Odpowiedz
  • Zeus (2020-07-08 17:21) Zgłoś naruszenie 76

    Banki zawsze na nas zarabiają, wiedzieliście, że frank to waluta ruchoma i, że może podskoczyć w górę, teraz my mamy za was płacić niby czemu, zero pomocy dla was. Trzeba było myśleć

    Odpowiedz