Sąd cywilny może badać, jaka byłaby prawidłowa decyzja

autor: Szymon Cydzik01.07.2020, 07:11; Aktualizacja: 01.07.2020, 07:58
Skład orzekający przychylił się do opinii prokuratorii i prokuratury, uznając, że sąd cywilny może badać, jaka decyzja powinna zapaść zgodnie z prawem w chwili rozpatrywania wniosku dekretowego.

Skład orzekający przychylił się do opinii prokuratorii i prokuratury, uznając, że sąd cywilny może badać, jaka decyzja powinna zapaść zgodnie z prawem w chwili rozpatrywania wniosku dekretowego.źródło: ShutterStock

Aby orzec odszkodowanie za bezprawną decyzję organu władzy, należy ustalić nie tylko bezprawność decyzji, ale także powstanie szkody i związek przyczynowy.

Sąd Apelacyjny w Warszawie skierował do Izby Cywilnej SN zagadnienie prawne w prowadzonej przez siebie sprawie reprywatyzacyjnej. Dotyczyło ono tego, czy badając odpowiedzialność odszkodowawczą za decyzję dekretową uznaną za niezgodną z prawem, sąd może badać, jaka powinna być decyzja, gdyby zapadła ona zgodnie z prawem. Chodziło o odebranie w latach 70. XX w. nieruchomości dotychczasowemu właścicielowi, który korzystał z niej niezgodnie z planem zabudowy (obecnie plan zagospodarowania przestrzennego). Wówczas decyzja nie została zaskarżona. Dopiero w latach dwutysięcznych samorządowe kolegium odwoławcze uznało ją za niezgodną z prawem, gdyż stołeczna rada narodowa nie przeprowadziła odpowiedniego postępowania dowodowego i nie wykazała sprzeczności między sposobem korzystania z gruntu a jego przeznaczeniem (na inwestycje przemysłowe).


Pozostało 73% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane