statystyki

RPO do banków: Nie oszukujcie konsumentów w sprawie kredytów frankowych

autor: Patryk Słowik31.10.2019, 09:05; Aktualizacja: 31.10.2019, 09:11
Wyroki TSUE wiążą w zakresie interpretacji dyrektyw unijnych wszystkie organy państwa krajowego, w tym przede wszystkim sądy

Wyroki TSUE wiążą w zakresie interpretacji dyrektyw unijnych wszystkie organy państwa krajowego, w tym przede wszystkim sądyźródło: ShutterStock

Po niekorzystnych dla sektora finansowego wyrokach Trybunału Sprawiedliwości UE niektórzy przedsiębiorcy przekonują swych klientów, że nie można tych rozstrzygnięć przekładać na status polskich spraw. Zdaniem rzecznika praw obywatelskich Adama Bodnara sugestie banków, że wyroków TSUE nie stosuje się do przepisów polskich, tylko europejskich, są błędne i mogą naruszać prawa polskich konsumentów.

Bodnar jako przykład podaje orzeczenie z 11 września 2019 r. (sygn. akt C-383/18). Trybunał ocenił w nim art. 49 ust. 1 ustawy o kredycie konsumenckim (t.j. Dz.U. z 2018 r. poz. 993 ze zm.) w kontekście przepisów unijnych. Polski przepis stanowi, że w przypadku spłaty całości kredytu przed terminem określonym w umowie całkowity koszt kredytu ulega obniżeniu o te opłaty, które dotyczą okresu, o który skrócono czas obowiązywania umowy, chociażby konsument poniósł je przed tą spłatą. Luksemburscy sędziowie uznali, że jeśli klient spłaci przed terminem kredyt konsumencki, należy mu się zwrot proporcjonalnej części opłaty przygotowawczej.

Adam Bodnar zwraca uwagę, że po ogłoszeniu tego wyroku polscy kredytobiorcy zaczęli otrzymywać od banków informacje, że orzeczenie to dotyczyło wyłącznie interpretacji przepisów europejskich, a nie polskiej ustawy o kredycie konsumenckim. A poza tym wiąże ono wyłącznie sąd, który zwrócił się z pytaniem prejudycjalnym, dlatego też nie istnieją uzasadnione podstawy do rozliczenia kosztów kredytu w przypadku jego wcześniejszej spłaty. Rzecznik z tym stanowiskiem się nie zgadza.


Pozostało jeszcze 35% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • mDziad(2019-10-31 17:44) Zgłoś naruszenie 40

    RPO ma prawo nałożyć karę w wysokości do 10% rocznych obrotów. Dlaczego nie nakłada miliardowych kar na banki, które stosują klauzule zabronione i na ich podstawie czerpią nieuzasadnione zyski. Dlaczego dopuszcza do tego, że bankom opłaca się oszukiwać ludzi i nie mają zamiaru zawierać z klientami żadnej ugody?!. Banki mają wiedzę, że oszukują ludzi a mimo tego dalej to robią bo są bezkarne...Banki powinny być instytucjami publicznego zaufania ...!

    Odpowiedz
  • henryk(2019-11-01 11:36) Zgłoś naruszenie 30

    Nastaje nowa moda w Polsce. Teraz urzędy proszą oszustów by przestali byc złodziejami i zwróci;li dobrowolnie to co ukradli a wszystko zostanmie im wybaczone?

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane