statystyki

Dobry trybunał i tchórzliwe państwo. Wnioski płynące z orzeczenia TSUE ws. kredytów we frankach

autor: Bartek Godusławski04.10.2019, 00:36; Aktualizacja: 11.10.2019, 22:30
Bartek Godusławski

Bartek Godusławskiźródło: Dziennik Gazeta Prawna
autor zdjęcia: Wojtek Gorski

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej ucieszył frankowiczów. Zarówno oni, jak i ich pełnomocnicy twierdzą, że orzeczenie jest jednoznacznie korzystne dla kredytobiorców. Niejasności co do tego, jak będzie ta korzyść wyglądała, rozstrzygną – de facto – polskie sądy. Dopóki nie ukształtuje się linia orzecznicza, nie będzie iluś wyroków po decyzji TSUE, trudno rozstrzygnąć, ile tak naprawdę frankowicze zyskają i jak ryzykowne jest to dla sektora bankowego.

Do pewnego stopnia wyrok luksemburskiego trybunału ucieszył też polityków. Ci przez ponad cztery lata mamili frankowiczów wsparciem państwa i przygotowaniem ustaw, które pozwolą im się pozbyć kredytów denominowanych i indeksowanych do walut obcych, i to po korzystnym kursie. Propozycji było wiele, począwszy od tych, które zgłaszała jeszcze rządząca koalicja PO-PSL, przez obietnice kampanijne z 2015 r., po przygotowanie specjalnego funduszu, który będzie służył przewalutowaniu. Nie brakowało ekstrawagancji w postaci kursu sprawiedliwego czy przewalutowania po kursie z dnia zaciągnięcia zobowiązania. W koncepcjach celował prezydent, bo to w jego wyborczym menu znalazła się obietnica ulgi dla frankowiczów.

Każdy śledzący polską scenę polityczną już w lutym 2017 r. powinien uznać, że żadnej pomocy nie będzie. Bo wówczas to prezes PiS Jarosław Kaczyński powiedział frankowiczom, że powinni wziąć sprawy w swoje ręce i o rację walczyć w sądach. Wszystkie późniejsze ruchy były pozorowane. Teraz więc ten zły TSUE, który miał powstrzymywać ambitne reformy wymiaru sprawiedliwości ordynowane przez Zbigniewa Ziobrę, ostatecznie pozwala umyć ręce politykom i powiedzieć: „Macie wyrok trybunału, mówicie, że jest dla was pozytywny, to bez problemu uzyskacie korzystne rozstrzygnięcia w sądach powszechnych. Droga wolna. Działajcie”.


Pozostało 68% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ

Polecane

Reklama

Komentarze (12)

 • Kuba(2019-10-04 07:32) Zgłoś naruszenie 281

  ZBP, KNF, Prezydent i wszystkie rządy od 2000r dbały i dbają o kasę banków, obywateli mają za nic.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • Konsument(2019-10-04 11:23) Zgłoś naruszenie 240

  Rolą sądu jest stosowanie prawa a nie branie pod uwagę jak rozstrzygnięcie zgodne z prawem wpłynie na kondycję sektora bankowego. Ta kwestia jest całkowicie poza przedmiotem wyrokowania.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • UŚWIADAMIACZ NIEŚWIADOMYCH(2019-10-04 11:33) Zgłoś naruszenie 131

  Państwo po tym wyroku powinno NAKAZAĆ bankom prawidłowe rozliczenie się z klientami poprzez zaproponowanie sensownej ugody. Ale państwo teoretyczne klaszcze "biednym" bankom i nic nie zrobi. W USA banki dostałyby miliardowe kary a w Polsce nic złego ich nie spotka. Mogą dalej robić to co robią!

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • emeryt(2019-10-04 18:13) Zgłoś naruszenie 103

  Państwo PIS " olało frankowiczów " na czele z prezydentem.............................

  Odpowiedz
 • mDziad(2019-10-04 12:43) Zgłoś naruszenie 61

  Trafny tytuł!!!

  Odpowiedz
 • Amigo(2019-10-04 12:54) Zgłoś naruszenie 61

  Jakby Panstwo wcześniej ustawowo nakazało bankom zwracać pieniądze frankowiczom to pewnie rząd miałby zesłaną kolejną komisję wenecką z Brukseli

  Odpowiedz
 • alina(2019-10-04 22:27) Zgłoś naruszenie 51

  Tu nie będzie żadnej akcji tego nibypaństwa, tu obywatel się nie liczy , liczą się interesy polityków, ich uwikłanie w chore, ale intratne dla nich interesy. W moim mniemaniu nie mamy państwa, tylko jakąś przedziwna i chorą organizację.

  Odpowiedz
 • alelleuja i do przodu(2019-10-04 13:20) Zgłoś naruszenie 42

  Państwo nie może być tchórzliwe, z tektury, słabe, silne - tworzą je urzędnicy czyli ludzie Zgromadzenia Narodowego, które nie świadome jest jakie prawo tworzy. Sędziowie mogą rozstrzygać sprawiedliwie - tylko po co? Po 1989 r. rządzą kościelni oszuści i sprzedajne elity. Dojna zmiana grupuje i chroni kryminalne elity, Ojczulek z Torunia im błogosławi , Episkopat popiera. TVP wiernie służy. Okradzeni muszą bronić się sami - czyli muszą myśleć - a właśnie tego chce im zabrać czarna i świecka urzędnicza mafia. Jest nowa grupa oszustów to tzw, INMEDIA - biorą 18 % prowizji od kupującego - coś czego nie robi RUCH. I udają RUCH - CBŚ, CBA nie broni okradzionych. RUCH też sprawy nie nagłaśnia. To Polak okrada Polaka, a nie państwo.

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane