Mały wyrok TSUE: Ile banki zapłacą za wcześniejszą spłatę kredytów?

autor: Łukasz Wilkowicz28.10.2019, 08:33; Aktualizacja: 28.10.2019, 08:46
Mały TSUE – w odróżnieniu od „dużego”, dotyczącego kredytów walutowych – to tylko jeden z szeregu ostatnich problemów Alioru. Inne to kredyty dla Ruchu czy Zakładów Mięsnych Kania oraz sprzedaż ryzykownych produktów finansowych, jak fundusze W Investments.

Mały TSUE – w odróżnieniu od „dużego”, dotyczącego kredytów walutowych – to tylko jeden z szeregu ostatnich problemów Alioru. Inne to kredyty dla Ruchu czy Zakładów Mięsnych Kania oraz sprzedaż ryzykownych produktów finansowych, jak fundusze W Investments.źródło: ShutterStock

Dwie instytucje pokazały, ile będzie je kosztować zastosowanie się do wyroku dotyczącego wcześniejszej spłaty kredytu.

Alior Bank w czwartek wieczorem ostrzegł inwestorów giełdowych, że jego wyniki za III kwartał będą poniżej oczekiwań. Powód? Niedawny wyrok Trybunału Sprawiedliwości dotyczący kredytów konsumpcyjnych.

TSUE uznał, że w przypadku gdy klient spłaca taką pożyczkę przed czasem, wierzyciel powinien zwrócić mu odpowiednią część prowizji i opłat związanych z takim kredytem. Przy trzyletniej pożyczce o wartości 10 tys. i 6-proc. prowizji poza odsetkami klient płaci 600 zł opłaty na rzecz kredytodawcy (często prowizja powiększa kwotę pożyczki). Jeśli zobowiązanie jest spłacone po roku, klient powinien otrzymać z powrotem 400 zł ze wstępnej prowizji.

Orzeczenie trybunału to kłopot dla dużej części naszego sektora bankowego, gdzie kredyty konsumpcyjne były w ostatnim czasie głównym motorem wzrostu wyników. W tej grupie był m.in. Alior, w którym sprzedaż takich pożyczek przekroczyła w pierwszej połowie br. 4 mld zł.


Pozostało jeszcze 75% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane