Dzienis: Frankowicze zarzucają państwu, że o nich nie dba [OPINIA]

autor: Paweł Dzienis26.09.2018, 07:21; Aktualizacja: 26.09.2018, 08:28
Odróżnić należy dwie podstawy roszczenia odszkodowawczego przeciwko państwu.

Odróżnić należy dwie podstawy roszczenia odszkodowawczego przeciwko państwu.źródło: ShutterStock

Z zainteresowaniem przeczytałem artykuł pt. „Frankowicze pozwą Skarb Państwa” opublikowany 17 września 2018 r. w „Dzienniku Gazecie Prawnej” nr 180. Przedstawiono w nim pomysł wystąpienia przez posiadających kredyty frankowe z pozwami przeciwko Skarbowi Państwa o odszkodowanie za szkody powstałe w związku z umową o kredyt. Chociaż jest to dopiero zapowiedź takich działań, stanowi doskonałą okazję do zabrania głosu w tej dyskusji.

Jak słusznie wskazał jeden z rozmówców – mecenas Tomasz Ludwik Krawczyk, jest to interesujące pod względem intelektualnym. Niewątpliwie jest to wyzwanie. Wątpliwości dotyczą skuteczności tego pomysłu w praktyce. Już bowiem z analizy cytowanego artykułu wynika, że zdania w tej kwestii są podzielone. Nie może być inaczej przy tak kontrowersyjnym problemie i ścierających się przeciwstawnych interesach dwóch grup – instytucji kredytowych i konsumentów. Teraz pojawia się jeszcze trzeci podmiot – państwo. Zabierając głos w dyskusji, chcę zwrócić uwagę na uwarunkowania prawne odpowiedzialności władzy publicznej, które są istotne w opisywanej sytuacji.

W przypadku frankowiczów w grę wchodzić mogłaby bezprawność legislacyjna, a dokładniej odpowiedzialność państwa za naruszenie prawa unijnego. Musiałoby ono przejawiać się w nieprawidłowej implementacji dyrektywy nr 93/13/EWG w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Instytucja ta znajduje oparcie w europejskiej judykaturze i jest stosowana w polskim orzecznictwie. Została wyinterpretowana z zasady efektywności prawa unijnego wynikającej z art. 5 Traktatu ustanawiającego Wspólnotę Europejską (obecnie art. 4 ust. 3 Traktatu o Unii Europejskiej). Przykładem skutecznego jej funkcjonowania są sprawy o odszkodowania za niewłaściwą implementację nieobowiązującej już dyrektywy turystycznej 90/314/EWG w sprawie zorganizowanych podróży, wakacji i wycieczek. Z pozwami przeciwko państwu występowali polscy turyści poszkodowani na skutek niewypłacalności biur podróży.

Wymagałoby to jednak wykazania, że polskie rozwiązania prawne nie realizują prawidłowo celów dyrektywy. Przepisy unijne przyznają konsumentom określone prawa, a prawo krajowe nie chroni ich na wyznaczonym europejskim poziomie. Rzecznik finansowy został powołany dopiero w październiku 2015 r. Problemem jest brak przejrzystości umownej klauzuli przeliczeniowej (indeksacyjnej, waloryzacyjnej, walutowej) przy wyliczaniu miesięcznych rat kredytu denominowanego. Jest to praktyka jednostronnego ustalanie spreadów. Przesłankę bezprawności wymaganą przez art. 4171 par. 2 kodeksu cywilnego, który byłyby postawą powództwa o odszkodowania, powód powinien wykazać w postępowaniu o odszkodowanie. Należałoby podnieść i udowodnić, że państwo zobowiązane chronić interesy konsumenta nie wprowadziło takich ostrzeżeń, które powstrzymywałyby go przed zawarciem niekorzystnej umowy kredytu. Ochrona konsumenta ma bowiem priorytet przed zasadą swobody umów.


Pozostało 62% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (8)

 • czytelnik(2018-09-26 08:53) Zgłoś naruszenie 213

  kto im kazał brać kredyt we frankach, były inne opcje do wyboru, więc teraz niech nie żądają aby pozostali POlacy na nich robili zrzutkę

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz
 • DD(2018-09-26 09:15) Zgłoś naruszenie 31

  DZIKI kraj, ****** LUDZIE -pozwać ich

  Odpowiedz
 • niewyrozumiały(2018-09-26 10:17) Zgłoś naruszenie 70

  Jestem frankowiczem (nie narzekam), ale powiem więcej to państwo olało wszystkich Polaków już dawno.

  Odpowiedz
 • Daniel(2018-10-01 21:47) Zgłoś naruszenie 00

  Zadbaj o siebie z firmą Wellness i otwórz biznes zarabiając na spłatę pożyczki we frankach , wystarczy zainwestować 3 tysiące złotych żeby zacząć zarabiać, chcesz wiedzieć więcej odwiedz moją strone i zapytaj o szczegóły https://www.facebook.com/Międzynarodowy-Biznes-Online-220464165319748/

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2018-10-07 21:23) Zgłoś naruszenie 00

  Tzw. państwo , to udziałowiec tego geszeftu . I wynajęty ochroniarz . Tak POkrótce . PO sPOrtowemu ...

  Odpowiedz
 • ewa(2018-10-09 08:55) Zgłoś naruszenie 10

  PIS nas oszukał tak jak PO z PSL .Obiecywali przewalutowanie kredytów frankowych po kursie z dnia udzielenia kredytu , tak jak to zrobili inne kraje . I co ? oszukano nas Polaków. A banki to złodziejskie instytucje . Nas obecny premier też wywodzi się z banku , który udzielał kredyty frankowe .

  Pokaż odpowiedzi (1)Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane