statystyki

Rząd oszukał bankowych dłużników

autor: Patryk Słowik18.06.2018, 08:01; Aktualizacja: 18.06.2018, 09:28
Zbigniew Ziobro

Zbigniew Ziobroźródło: ShutterStock

Choć minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro obiecał, że pozycja obywateli w starciach z bankami zostanie wzmocniona, słowa nie dotrzymał. O niespełnionej obietnicy postanowił ministrowi przypomnieć rzecznik praw obywatelskich Adam Bodnar.

Sprawa dotyczy art. 485 par. 3 k.c. Przewiduje on, że sąd może wydać nakaz zapłaty, jeżeli bank dochodzi roszczenia na podstawie wyciągu ksiąg bankowych podpisanego przez osoby upoważnione do składania oświadczeń w zakresie praw i obowiązków majątkowych przedsiębiorcy i opatrzonego pieczęcią banku oraz dowodu doręczenia dłużnikowi pisemnego wezwania do zapłaty. To specjalne uprawnienie banków, potocznie nazywane bankowym tytułem egzekucyjnym bis. Nikt inny nie ma tak uproszczonej ścieżki uzyskiwania nakazów zapłaty.


Pozostało jeszcze 46% treści

2 dostępy do wydania cyfrowego DGP w cenie
9,80 zł Za pierwszy miesiąc.
Oferta autoodnawialna
PRENUMERATA 2020
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (6)

 • Kpiarz (2018-06-18 13:58) Zgłoś naruszenie 63

  Historia jest taka że pewnego dnia zablokowano możliwość płacenia podatków w kasach Urz. Skarbowego. Wszystkie podmioty musiały założyć konta w bankach. I natychmiast zleciały się do Polski banki z całej Europy i nie tylko bo wysokość opłaty za konto nie było uregulowane. Banki pr, eścigały się w podwyższaniu opłat za obracanie nadzymi pieniędzmi. Co śmieszne, nieważne czy my obracamy pieniędzmi banku czy bank naszymi to w większości przypadków tylko my płacimy. Na całym świecie wysokości odsetek i opłat są regulowane przez państwo, ale nie u nas. A pan Minister nie ma żadnego interesu w tym aby obce banki nie pasły się kosztem Polaków i obieca wam wszystko co tylko chcecie.

  Odpowiedz
 • Miś(2018-06-18 10:38) Zgłoś naruszenie 32

  i na tym polega prablem ,ze mamy w tym kraju równych inrówniejszych ,ale jest jeszcze inny,prawo do dowolnego nwyludzania stawek za parkingi ,porzyczki (lichwa) ,usługi bez nadzoru Sądowego (wyludzenie).

  Odpowiedz
 • alek(2018-06-27 14:40) Zgłoś naruszenie 20

  Dokładnie. Jak tak może być żeby instytucja prywatna jaką jest bank miała takie przywileje???? To ja też jako Jan Kowalski tak chce!!!! Skandal. Panie ministrze Ziobro proszę dotrzymać słowa. Wyborczy patrzą!

  Odpowiedz
 • teresa(2018-06-29 23:01) Zgłoś naruszenie 10

  Przecieąten rząd to mafia rządowo-bankowa

  Odpowiedz
 • teresa(2018-06-29 23:01) Zgłoś naruszenie 00

  Przecieąten rząd to mafia rządowo-bankowa

  Odpowiedz
 • aha(2018-06-24 15:39) Zgłoś naruszenie 01

  Oj, p. Patryku zaraz oszukał. Wychowankowie czarnej mafii nie wiedzą co robią. Nie znają biblii, Ewangelii i prawa. Nienawidzą każdego kto im nie potakuje. Gardzą dziećmi i kobietami i dokoła nich same durnie, a przecież oni wszystko dla kraju i dlatego tyle sobie z budżetu i dla swoich znajomych biorą.

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane