statystyki

Podatek bankowy płacą klienci banków. W droższych kredytach i niskim oprocentowaniu lokat

autor: Łukasz Wilkowicz26.01.2017, 07:48; Aktualizacja: 26.01.2017, 08:09
bankier, finanse, euro

Bank Zachodni WBK – trzeci gracz na naszym rynku, po odkupieniu udziałów w Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju będzie to największy u nas bank zagraniczny – jako pierwszy pochwalił się rezultatami działania w IV kwartale.źródło: ShutterStock

Podatek od instytucji finansowych w dużej części sfinansowali ich klienci. Płacą więcej za kredyty i dostają mniej za lokaty.

Bank Zachodni WBK – trzeci gracz na naszym rynku, po odkupieniu udziałów w Pekao przez PZU i Polski Fundusz Rozwoju będzie to największy u nas bank zagraniczny – jako pierwszy pochwalił się rezultatami działania w IV kwartale. Zarobił w tym czasie 460,9 mln zł, o dwie trzecie więcej niż w analogicznym okresie 2015 r. Analitycy spodziewają się, że mocną poprawą będzie w stanie pochwalić się więcej banków. Tyle że nie będzie to dowód wysokiej zyskowności.

Zadziała efekt bazy. W końcówce 2015 r. banki musiały wyłożyć 2 mld zł na wypłatę depozytów gwarantowanych dla klientów upadłego SK Banku i 600 mln zł na utworzenie Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (Sejm uchwalił jego powstanie dla poprawy sytuacji osób mających problemy ze spłatą hipotek). W 2016 r. takich kosztów już nie było.

Ale porównanie z 2015 r. wypada dobrze nie tylko w odniesieniu do ostatniego kwartału. Są duże szanse na to, by cały 2016 r. zamknął się lepszym wynikiem sektora bankowego niż rok poprzedni. Na koniec listopada krajowe banki miały 12,9 mld zł zysku netto. Rok wcześniej wynik był o 900 mln zł mniejszy. Nie przeszkodziło w tym nawet wprowadzenie od lutego podatku od instytucji finansowych, który w skali roku kosztuje sektor ok. 4 mld zł. Jego negatywny wpływ skompensowały nadzwyczajne wpływy, jakie banki odnotowały w połowie roku. Chodzi o 2 mld zł uzyskane ze sprzedaży akcji Visa Europe na rzecz Visa International.

Bankowcy musieli też poszukać innych źródeł dochodu. Z sukcesem: w ciągu 11 miesięcy 2016 r. wynik odsetkowy sięgnął 34,1 mld zł. Był o 2,5 mld zł większy niż w takim okresie 2015 r. O tyle więcej klienci banków zapłacili odsetek od kredytów albo dostali mniej oprocentowania depozytów.


Pozostało 48% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane