statystyki

Lokaty już nie tanieją

autor: Łukasz Wilkowicz09.10.2017, 07:39; Aktualizacja: 09.10.2017, 08:13
podatki, pieniądze

W sierpniu wzrosły przeciętne stawki dla wszystkich rodzajów lokat dłuższych niż 3 miesiąceźródło: ShutterStock

Po 2,5 roku od ostatniej obniżki stóp procentowych NBP oprocentowanie depozytów przestało spadać. Przeciętne oprocentowanie depozytów terminowych zakładanych w krajowych bankach wynosiło w sierpniu (pełnych nowszych danych nie ma) 1,47 proc. – wynika z informacji Narodowego Banku Polskiego.

W porównaniu z poprzednim miesiącem zwiększyło się o 0,04 pkt proc. Choć to niewiele, fakt jest godny odnotowania: poprzednio z podwyżką mieliśmy do czynienia we wrześniu ub.r. i była ona o połowę mniejsza.

Dane, które zbiera NBP, dotyczą nie tylko ofert, ale też stawek, po jakich zakładane są poszczególne typy depozytów. Przeciętne oprocentowanie zależy tu również od skali działania poszczególnych banków. Im większa instytucja, tym niższe są z reguły stosowane stawki. Dominujący gracze mają największy udział w kalkulacji średniego oprocentowania, jednak fala klientów skuszonych promocją w jednym z banków może powodować, że przeciętna stawka wzrośnie, nawet jeśli wszystkie inne banki nie zmienią nic w swojej ofercie.


Pozostało 66% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (2)

  • sloik z krakowka(2017-10-19 08:34) Zgłoś naruszenie 10

    a Śp.A.Leper sugerował publicznie że trzeba te lichwiarskie banki zaorać i wiecie jak to się dla niego skończyło.

    Odpowiedz
  • Ciamajda(2017-10-19 16:12) Zgłoś naruszenie 00

    BANKI NIE POTRZEBUJĄ PIENIĘDZY Z NASZYCH LOKAT BO USTAWIENI SĄ Z KREDYTÓW HIPOTECZNYCH NA NAJBLIŻSZE 25 LAT .SAMI NIE WIEDZĄ CO Z KASA ZROBIĆ BO CO MIESIĄC KOWALSKI Z PĘTLA U SZYI ZANOSI IM RATĘ +PROWIZJE .WIEC MOŻNA SIĘ BAWIĆ? ??MOŻNA? ??DYREKTORZY W TEN SPOSÓB ZARABIAJA CO NIEKTÓRZY 470 TYSIĘCY DZIENNIE!!!!!! +CALA RADA NADZORCZA+ZASTĘPCY DYREKTORÓW BANKU.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Galerie

Polecane