Dziewięciu spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych będzie dotyczyć nowelizacja ustawy o SKOK, która zakłada wyłączenie najmniejszych takich podmiotów spod bezpośredniego nadzoru Komisji Nadzoru Finansowego. Taką liczbę ujawnił na poświęconym projektowi środowym posiedzeniu sejmowej Komisji Finansów Publicznych Dariusz Twardowski, dyrektor Departamentu Bankowości Spółdzielczej i Spółdzielczych Kas Oszczędnościowo-Kredytowych w Urzędzie Komisji Nadzoru Finansowego.

Nowelizacja jest potrzebna ze względu na wyrok Trybunału Konstytucyjnego z lipca 2015 r. Uznał on, że małe SKOK-i nie powinny podlegać takim samym obowiązkom nadzorczym jak duże instytucje z tego sektora. Nie podał definicji „małego SKOK-u”. Dał Sejmowi półtora roku na poprawienie prawa. Termin mija za niespełna miesiąc.

Problem w tym, że TK zakwestionował cały art. 60 ustawy o SKOK, który nadzór nad kasami przekazał w ręce KNF. „W związku z tym wobec ryzyka wygaśnięcia z mocy prawa nadzoru KNF nad sektorem SKOK istnieje konieczność pilnej kontynuacji procesu legislacyjnego” – napisał w opinii do projektu Marek Chrzanowski, przewodniczący KNF.