Aukcyjna walka o moc. Jak Komisja Europejska oceni projekt Ministerstwa Energii

autor: Emilia Świętochowska08.12.2016, 07:36; Aktualizacja: 08.12.2016, 10:05
żarówka, prąd

Projekt przewiduje wprowadzenie mechanizmu rynkowego, zgodnie z którym państwo płaciłoby elektrowniom już za samą gotowość do dostarczenia prądu, gdyby było takie zapotrzebowanie.źródło: ShutterStock

Przepisy o rynku mocy, które mają wejść w życie już w przyszłym roku, nie zostaną uznane za niedozwoloną pomoc publiczną – uważają eksperci od prawa energetycznego. Zanim ustawa będzie mogła wejść w życie, zatwierdzić ją musi Komisja Europejska.

– Nie widzę w projekcie Ministerstwa Energii niczego, co byłoby dla KE kontrowersyjne. Zwłaszcza patrząc na jej wcześniejsze decyzje dotyczące podobnych rozwiązań – mówi Grzegorz Pizoń, specjalista od prawa energetycznego w kancelarii prawnej EY Law.

Przygotowany przez resort energii projekt regulacji rynku mocy to odpowiedź na problemy ze stabilnością dostaw w Polsce. Niektóre przedsiębiorstwa miały już okazję odczuć je w sierpniu zeszłego roku, kiedy na odbiorców przemysłowych nałożono ograniczenia w odbiorze energii elektrycznej, czyli tak naprawdę zmuszono je do zmniejszenia produkcji.


Pozostało 51% tekstu

Prenumerata wydania cyfrowego

Dziennika Gazety Prawnej
9,80 zł
cena za dwa dostępy
na pierwszy miesiąc,
kolejny miesiąc tylko 79 zł
Oferta autoodnawialna
KUPUJĘ

Pojedyncze wydanie cyfrowe

Dziennika Gazety Prawnej
4,92 zł
Płać:
KUPUJĘ
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie