statystyki

Podcięte skrzydła zielonej energii. Pracę w branży OZE straci 4 tysiące osób

autor: Adam Sofuł07.06.2016, 07:16; Aktualizacja: 07.06.2016, 08:39
Liczba firm produkujących maszyny i urządzenia na rzecz OZE

Liczba firm produkujących maszyny i urządzenia na rzecz OZEźródło: Dziennik Gazeta Prawna

Firmy produkujące na rzecz OZE szykują się do zwolnień. W tym roku w branży wiatrowej pracę stracić może 4 tys. osób.

Dziś firmy produkujące maszyny i urządzenia dla OZE zatrudniają ok. 34 tys. osób. Według Instytutu Energii Odnawialnej (IEO), gdyby utrzymano dotychczasowe tempo rozwoju, ta liczba mogłaby w ciągu 15 lat wzrosnąć trzykrotnie. Ale prawdopodobnie tak się nie stanie – przewidywane ograniczenie wsparcia dla wiatraków i fotowoltaiki w przygotowywanej ustawie o OZE stawia rozwój branży pod znakiem zapytania. Gdyby obawy ekspertów się potwierdziły, oznaczałoby to, że nie powstanie 70 tys. nowych miejsc pracy. Straci też budżet. IEO szacuje, że sama branża produkcji urządzeń związanych z energetyką słoneczną do 2030 r. wpłaciłaby do budżetu 18,5 mld zł.

Już tzw. ustawa odległościowa regulująca lokalizację farm wiatrowych może być ciosem w ten segment rynku. Według prezesa PSEW Wojciecha Cetnarskiego nowe przepisy spowodują, że rentowność utraci od połowy do dwóch trzecich już istniejących instalacji. Z raportu firmy konsultingowej TPA Horwath wynika, że już w tym roku może stracić pracę ok. 4 tys. osób – prawie połowa zatrudnionych w sektorze energetyki wiatrowej.


Pozostało jeszcze 74% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (3)

 • idźmy w Fotowoltaikę.....(2016-06-07 13:21) Zgłoś naruszenie 23

  Produkujmy panele z inwerterem.....Jeden panel produkuje 250 Wat energii. Cały Zachód jest energetycznie niezależny. Tam jest tyle energetyki rozproszonej - wiatraki, panele, energia wodna że mają nadprodukcję prądu

  Odpowiedz
 • olo(2016-06-07 20:46) Zgłoś naruszenie 21

  Sejm przegłosowuje poparcie dla biogazowni. 2000 biogazowni w ciągu najbliższy lat da zatrudnienie (na samych tylko biogazowniach) 20000 ludzi, plus do tego kolejnym dziesiątkom tysięcy w serwisie technicznym, technologicznym, logistyce i zakładach współpracujących (szklarnie, suszarnie, hodowle krewetek czy owadów na paszę). A kto w Polsce produkuje wiatraki? W większości ściągane to jest z Niemiec czy Danii. Nawet choćby i z Polski - po wybudowaniu wiatraki nie generują żadnego zatrudnienia. Fotowoltaika ma szanse generować duże zatrudnienie w serwisie - ale ona się niedługo będzie opłacać bez jakiegokolwiek wsparcia - tak wzroście jej wydajność i spadną ceny paneli (w większości oczywiście produkowanych w Chinach). Tyle w temacie.

  Odpowiedz
 • StAAbrA(2016-06-07 18:27) Zgłoś naruszenie 03

  POlacy mają prąd kupować , a nie go sobie produkować . A co na to partia Przekręciarzy i Sprzedawczyków ? - to samo , co partia POnińskich OdKODów - i przyjaciele . Wchodzi w to .

  Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie