Jak dowiedział się DGP, rośnie liczba postępowań prowadzonych przez Urząd Regulacji Energetyki w sprawie obowiązku zmniejszenia zużycia energii o 10 proc. m.in. przez urzędy centralne i samorządowe.

Do końca października wszczęto ich 2,8 tys., teraz jest ich ponad 3,2 tys. W przeważającej większości są weryfikowane jednostki, które nie złożyły sprawozdania. – Biorąc pod uwagę obecny stan spraw, mało prawdopodobne jest zakończenie rozliczania sprawozdań za grudzień 2022 r. do końca I kw. 2024 r. – komentuje Agnieszka Głośniewska, rzecznik prasowy URE. A właśnie 31 marca br. upływa termin na złożenie kolejnych raportów – tym razem za cały 2023 r.

Do początku stycznia br. URE wszczął 3218 postępowań, z czego 3141 dotyczyło jednostek, które nie złożyły sprawozdania. Urząd bazuje na przekazanej przez Główny Urząd Statystyczny liście jednostek sektora finansów publicznych. Dotychczas 429 takich spraw zakończyło się umorzeniem (jeszcze w październiku było ich 17). Tylko 77 postępowań jest prowadzonych wobec tych podmiotów, które przesłały raport, ale nie spełniły ustawowego obowiązku (tu pod lupę wzięto kolejne 19 podmiotów) – w tych sprawach nie zapadła jeszcze żadna decyzja. Jak na razie prezes URE nie nałożył więc żadnej kary (maksymalnie 20 tys. zł).

– W związku z wprowadzeniem wielu nowych zadań (np. obowiązki dotyczące monitorowania sprawozdań i rozliczeń na Fundusz Wypłaty Różnicy Ceny i Fundusz Solidarnościowy) urząd nie został wyposażony w adekwatne zasoby finansowe umożliwiające realizację wszystkich zadań w jednym czasie, tym samym konieczne było ich rozłożenie. Warto również podkreślić, że przyznane w ustawie środki w ramach reguł wydatkowych zostały uruchomione z dużym opóźnieniem – mówi Agnieszka Głośniewska. Jak informuje URE, w najbliższym czasie zostanie zaktualizowany formularz do składania sprawozdań za 2023 r. – zmiany będą miały jedynie formalny charakter.

Przypomnijmy, że do zmniejszenia zużycia prądu zobowiązywała kierowników jednostek sektora finansów publicznych ustawa z 7 października 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. oraz 2024 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej (t.j. Dz.U. z 2023 r. poz. 1704 ze zm.). W grudniu 2022 r. należało oszczędzić 10 proc. energii elektrycznej w odniesieniu do średniomiesięcznego zużycia w latach 2018–2019. Za cały 2023 r. oszczędności będą liczone w odniesieniu do 2022 r. Natomiast w tym roku nie ma już takiego obowiązku. ©℗