Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej osiągnęły porozumienie w niezwykle istotnym dla Polaków temacie. Mowa o zakazie montowania instalacji grzewczych, w których będą spalane paliwa kopalne. Niektóre przepisy wejdą w życie już niedługo. Dla wielu mieszkańców Polski nadchodzi prawdziwa rewolucja.

Porozumienie w tej sprawie musi jeszcze zostać formalnie zatwierdzone, zarówno przez parlament, jak i radę. Wtedy dyrektywa wejdzie w życie i przepis stanie się faktem.

Jakie przepisy wejdą w życie? Od kiedy?

W założeniu Unii Europejskiej wszystkie nowe budynki muszą być zeroemisyjne. W praktyce oznacza to zakaz instalowania pieców na paliwa kopalne w nowych budynkach. Zakaz będzie obowiązywał od 2028 r. (budynki będące własnością państwa lub samorządu) i od 2030 r. (budynki będące własnością prywatną, np. domy lub bloki deweloperskie).

Mowa oczywiście o zakazie instalowania pieców węglowych, ale nie tylko. Nowe regulacje prawne dotyczyć też będą pieców na olej opałowy i ekogroszek. Zabronione będzie też ogrzewanie gazowe.

Co ze starymi budynkami?

Tutaj też niezbędne będą zmiany, ale nieco później. Do 2040 r. na terenie Unii Europejskiej powinny zniknąć wszystkie urządzenia, które ogrzewają budynki paliwami kopalnymi. W praktyce oznacza to, że państwa członkowskie już teraz muszą zacząć myśleć nad strategią wycofywania się z takich urządzeń i zastępowania ich nowoczesnymi, zeroemisyjnymi.

Dodatkowo, już od 2025 r., dofinansowanie na wymianę starego pieca na węgiel (tzw. "kopciucha") na ogrzewanie gazowe będzie można otrzymać jedynie wtedy, gdy gaz będzie jedynie dodatkowym wsparciem do systemu ogrzewania, obok przykładowo pompy ciepła.

Ilu Polaków ogrzewa domy paliwami kopalnymi?

W Polsce znacząca liczba gospodarstw domowych nadal ogrzewa swoje domy przy użyciu paliw kopalnych. Z danych CBOS wynika, że około 46 proc. Polaków korzysta z pieców lub kotłów węglowych. Popularność tego rozwiązania jest wyższa na wsiach, gdzie korzysta z niego aż 77 proc. mieszkańców, podczas gdy w większych miejscowościach częściej wykorzystuje się miejskie lub lokalne sieci ciepłownicze.

W związku z nowymi przepisami Unii Europejskiej, które lada moment powinny wejść w życie, Polaków czeka prawdziwa rewolucja pod względem ogrzewania swoich domów.

Czytaj też: 1500 zł "babciowego" miesięcznie. Przez ile lat? Dla mamy czy dla babci?