statystyki

Skandynawska ofensywa gazowa

autor: Adam Sofuł19.04.2016, 07:44; Aktualizacja: 19.04.2016, 10:53
gaz-energetyka-surowce

Norwesko-duńsko-polską rurą ma płynąć do Polski – według wstępnych założeń – ok. 7 mld m sześc. rocznie, czyli prawie połowa zużywanego w Polsce gazuźródło: ShutterStock

Projekt połączenia Polski ze złożami na Morzu Norweskim nabiera kształtów. W poniedziałek Baltic Pipe był jednym z głównych tematów rozmów premierów Polski i Danii.

Baltic Pipe jest projektem strategicznym dla Polski, z satysfakcją odnotowuję zrozumienie dla realizacji tej inwestycji i że dzięki niej bezpieczeństwo energetyczne będzie dużo większe – powiedziała w poniedziałek premier Beata Szydło po spotkaniu w Warszawie z premierem Danii Larsem Lokke Rasmussenem. To kolejna – po spotkaniu w Oslo z szefową rządu Norwegii Erną Solberg na początku lutego – polityczna rozmowa szefowej polskiego rządu na temat gazociągu z Morza Norweskiego.

Duński rurociąg jest najważniejszym elementem tego projektu i jednym z filarów strategii energetycznej obecnego rządu. Umożliwiłby połączenie złóż gazu na Morzu Norweskim z polskim systemem gazociągowym. Pomysł nie jest nowy – nad sprowadzaniem gazu z Norwegii myślał już 15 lat temu rząd Jerzego Buzka. Po objęciu władzy przez SLD projekt został jednak zablokowany. – Gdyby wówczas zrealizowano tę inwestycję, bylibyśmy w zupełnie innym miejscu, wówczas mówiono, że gaz norweski jest za drogi, ale przez te piętnaście lat zapłaciliśmy ogromną cenę za brak dywersyfikacji, kupując gaz najdrożej w Europie – mówi Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, który wówczas negocjował umowy z Norwegami i Duńczykami.


Pozostało jeszcze 73% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie