statystyki

To będzie sezon spadających cen gazu

autor: Adam Sofuł23.03.2016, 07:44; Aktualizacja: 23.03.2016, 09:33
gaz-płomień-pieniądze

Notowania rynkowe gazu spadają, a w ślad z nimi idą taryfy ustalane przez Urząd Regulacji Energetykiźródło: ShutterStock

PGNiG powoli traci rynek. Zapowiada jednak walkę o odzyskanie klientów.

PGNiG wciąż dominuje, ale jest coraz mocniej podgryzany przez konkurencję. Na razie największe straty poniósł wśród kontrahentów przemysłowych – według szacunków zamówienia PGNiG zmniejszyły się w ubiegłym roku o ok. 1,2 mld m sześc. Szczególnie bolesne było osłabienie więzów z największymi odbiorcami, takimi jak Azoty czy Orlen – obecnie 10 proc. wykorzystywanego w Polsce gazu jest kupowane bezpośrednio z zagranicy przez tych przemysłowych gigantów.

O tym, że PGNiG ma się czego obawiać, świadczy też rosnąca liczba zmian sprzedawców gazu – dotychczas zdecydowało się na to ok. 30 tys. odbiorców, z czego 20 tys. w ubiegłym roku. – W tym roku liczba zmian może sięgnąć 50 tys. – przewiduje Piotr Kasprzak, członek zarządu Hermes Energy Group, jednego z konkurentów PGNiG. Gdyby do tego doszło, to według jego szacunków udział PGNiG w rynku skurczyłby się do ok. 70 proc.


Pozostało jeszcze 72% treści

Czytaj wszystkie artykuły na gazetaprawna.pl oraz w e-wydaniu DGP
Zapłać 97,90 zł Kup abonamentna miesiąc
Mam kod promocyjny
Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy INFOR Biznes. Kup licencję

Polecane

Reklama

Komentarze (1)

  • Czyżby GAZPROM się ugiął i obniży ceny(2016-03-24 13:19) Zgłoś naruszenie 40

    Czy PGNiG obniży z łachy o jakie 0,000005% i nazwie to szumnie Obniżką. Bo jakoś Kontrakt w którym cena gazu była powiązana z ceną Ropy ......działa w jedną stronę ..... jak rośnie - bo tak "Paliaczki" podpisały się na 25 kontrakcie i figę można zrobić.

    Odpowiedz

Twój komentarz

Zanim dodasz komentarz - zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.

Widzisz naruszenie regulaminu? Zgłoś je!

Dowiedz się więcej

Galerie