Minister aktywów państwowych Jacek Sasin zapowiedział, kiedy może zapaść decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia cen maksymalnych dla energii i gazu na rok 2024. W jego ocenie, na podjęcie takiej decyzji teraz "jest za wcześnie", ponieważ nie wiadomo, jak będą kształtować się ceny energii w kolejnych miesiącach.

Ceny prądu i gazu 2024. Kiedy decyzja o utrzymaniu cen maksymalnych?

Decyzja w sprawie ewentualnego przedłużenia cen maksymalnych dla energii i gazu na rok 2024zapadnie w końcu tego roku, poinformował minister aktywów państwowych Jacek Sasin.

"Będziemy obserwować i obserwujemy cały czas jak wyglądają rynkowe ceny energii. Jeśli będzie potrzeba przedłużenia tych działań, to będziemy to robić" - powiedział Sasin w Polsat News.

Na pytanie, kiedy zapadnie decyzja, minister oznajmił: "tak jak za każdym razem, w końcówce roku".

"Ja myślę, że w tej chwili jest za wcześnie, aby prognozować jakie będą ceny energii po 1 stycznia" - podkreślił Sasin.

Dodał, że zamrożenie cen energii i gazu to wspólne działanie spółek Skarbu Państwa i rządu, bo - jak powiedział - to spółki energetyczne ponoszą duże koszty zamrożenia tych cen.

Maksymalne ceny energii i gazu. Kogo dotyczą?

Maksymalne ceny energii i gazu dotyczą m.in.:

  • gospodarstw domowych
  • jednostek samorządu terytorialnego
  • niektórych podmiotów użyteczności publicznej
  • małych i średnich przedsiębiorstw.

Limity zużycia energii objęte mrożeniem cen na poziomie z 2022r. zostały zwiększone w ubiegłym miesiącu, po wejściu w życie nowelizacji ustawy o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 roku w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej.

(ISBnews)