PGNiG podniósł prognozę zysku EBITDA do 6,3 mld zł z 5,8 mld zł wcześniej. Obniżeniu uległy z kolei szacunki przychodów - do 37,1 mld zł z 40,9 mld zł.

Analitycy w rozmowie z PAP wskazywali, że 6,3 mld zł EBITDA w 2015 roku implikuje EBITDA w IV kw. na poziomie tylko 1 mld zł, czyli mniej niż w III kw., a sezonowo ostatnie trzy miesiące roku są dużo lepsze.

Tłumacząc konserwatywne prognozy EBITDA na ten rok przedstawiciele grupy wyjaśnili, że z powodu ciągle spadających cen gazu jest ryzyko odpisów na zapasach w czwartym kwartale tego roku i pierwszym kwartale 2016 roku.

Reklama

"Po drugie, kurczy się marża z kwartału na kwartał. Inny czynnik dotyczący prognozy, to ryzyko odpisów w segmencie poszukiwań i wydobycia z powodu niskich cen ropy i gazu" - powiedział jeden z przedstawicieli spółki.

Dodał, że w segmencie dystrybucji potencjalnie możliwe będzie w czwartym kwartale odwrócenie liczb dotyczących bilansowania systemu.

"Kiedy obliczyliśmy zdyskontowane przepływy aktywów uznaliśmy, że musimy być ostrożni, jeśli chodzi o kolejne okresy, nie tylko czwarty kwartał" - powiedział.